تهران - ایرنا - فوق تخصص بیماریهای کلیوی گفت: مردان باید هرگونه تغییر را در ادرار شامل احتباس، تکرر و وجود خون جدی بگیرند و پس از ۴۰ سالگی حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنند.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عباس بصیری افزود: سرطان پروستات جزو شایع ترین سرطان ها در مردان است و امروزه ثابت شده این سرطان جنبه ارثی دارد و مردان باید هرگونه تغییر را در ادرار شامل احتباس، تکرار و وجود خون جدی بگیرند و به پزشک جهت معاینه مراجعه کنند.
بصیری خاطرنشان کرد: زنانی که به سن یائسگی می رسند نیز باید توجه داشته باشند در این مرحله به دلیل تغییر در میزان تولید هورمون هایی نظیر استروژن و پرژسترون در ناحیه تناسلی مخاط خشک و چسبنده می شود و ادرار به درستی تخلیه نمی شود همین موضوع می تواند باعث نارسایی و عفونت کلیه در زنان شود.
سنگ کلیه، مهمترین عامل نارسایی کلیه
این استاد دانشگاه همچنین از سنگ کلیه به عنوان یکی از مهمترین عوامل نارسایی کلیه یاد کرد و گفت: سنگ های کلیوی رسوب مواد معدنی هستند که در یکی از کلیه ها یا هر دوی آنها ایجاد می شوند.
وی اظهار داشت: سنگ های ریز معمولا در هنگام دفع بسیار دردناک هستند و این در حالیست که سنگ های درشت می توانند سراسر کلیه را درگیر و بدون هیچ نشانه ای با آسیب جدی به کلیه فرد همراه باشند.
بصیری با تاکید بر این موضوع که در تعداد قابل توجهی از بیماران، سنگ سازی کلیه ارثی بوده و علت خاصی را برای تشکیل آن پیدا نمی کنیم، سابقه بیماری در خانواده و علائم ادراری را یکی از مهمترین نشانه های بررسی این بیماری ذکر کرد.
وی ادامه داد: جهت جلوگیری از عود مجدد سنگ باید بیماری زمینه ای را درمان کرد، به بیمار توصیه می شود که روزانه ۲ تا ۳ لیتر مایعات بنوشد، چرا که مصرف مایعات زیاد شرط اول درمان انواع سنگها و جلوگیری از تشکیل آن است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار