عربستان که دارای پرونده های زیاد جنایت علیه بشریت در یمن و اتباع خود است و در تصمیم ترامپ برای خروج از برجام نقش داشته ،همزمان با پیروزی بایدن در شرایطی که از احتمال بازگشت دولت جدید آمریکا به توافق هسته ای سخن به میان می آید با تقویت ایران هراسی بازهم علیه برجام سنگ اندازی می کند.

آفتاب نیوز :
با پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ۲۰۲۰ و شنیده شدن زمزمه هایی مبنی بر بازگشت مجدد واشنگتن به برجام، عربستان موج تازه ای از تبلیغات منفی و فضاسازی علیه توافق هسته ای به راه انداخته است. «فیصل بن فرحان آل سعود» وزیرامور خارجه عربستان روز شنبه یکم آذرماه در گفت وگو با شبکه «سی ان بی سی» بیان کرد که این کشور باید بخشی از مذاکرات احتمالی میان ایران و دولت آینده آمریکا درباره «توافق هسته ای جدید» باشد. «عادل الجبیر» وزیر مشاور در امور خارجه عربستان هم در مصاحبه با خبرگزاری آلمان ادعا کرد که کشورش در صورتی که امکان منع ایران از ساخت سلاح های هسته ای نباشد، از حق تسلیحات هسته ای برای خودش محافظت می کند. «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی هم ۲۲ آبان ماه در سخنرانی سالانه خود در مجلس مشورتی پروسه طرح ادعاها علیه ایران را ادامه داد و گفت موضع قاطعانه جهانی باید متضمن آن باشد که از دستیابی ایران به سلاح های کشتار جمعی، توسعه برنامه موشکی بالستیکی و تهدید صلح و امنیت توسط ایران جلوگیری شود. این نگرانی سردمداران سعودی در حالی است که ایران تحت شدیدترین نظارت های پادمانی آژانس بین المللی انرژی اتمی است و بارها در گزارش های آژانس بین المللی اتمی پایبندی ایران به توافق هسته ای تایید شده است.
تلاش عربستان برای جلوگیری از بهره مندی ایران از مزایای توافق هسته ای
پیروزی بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و ایده بازگشت به برجام و همزمان فشار بر عربستان برای اصلاح رفتار باعث شده تا سردمداران سعودی تلاش کنند با اظهاراتی علیه برنامه هسته ای ایران توجه دولت بایدن را به سمت شکل دهی به یک توافق جامع هدایت کنند تا ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار