پژوهشگران ژاپنی موفق به توسعه آزمایش ریزسیال شناسی یا میکروفلوئیدیک (Microfluidics) برای تشخیص آنتی بادی های ویروسی شده اند که انجام این کار تنها ۲۰ دقیقه به طول می انجامد.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدگجت ، پژوهشگران "دانشگاه هوکایدو" (Hokkaido University) ژاپن در مطالعه اخیرشان آزمایش ریزسیال شناسی یا میکروفلوئیدیک را توسعه داده اند که می تواند آنتی بادی های ضد یک عفونت ویروسی را تشخیص دهد. تاکنون، این آزمایش برای تشخیص آنفلوآنزای پرندگان مورد استفاده قرار می گرفت، اما محققان اظهار کرده اند می توان از آن برای تشخیص آنتی بادی های ضد ویروس ایجادکننده کووید-۱۹ نیز استفاده کرد. این دستگاه می تواند نتیجه را در حداقل ۲۰ دقیقه نشان دهد و برای انجام آزمایش تنها به ۲ میکرولیتر سرم (خون) نیاز دارد.
آزمایش آنتی بادی به عنوان روشی برای شناسایی تعداد افراد در معرض ابتلا به بیماری کووید-۱۹ ارائه شده است و ممکن است به محققان کمک کند تا دریابند ویروس تا چه میزان گسترش یافته است. با توجه به اینکه بسیاری از افراد آلوده بدون علامت هستند، ممکن است هرگز به عنوان فرد آلوده و مبتلا به این بیماری شناخته نشوند که این موضوع دانش محققان از میزان عفونت را محدود می کند.
طی این مطالعه محققان نوع جدیدی از آزمایش میکروفلوئیدیک را ایجاد کرده اند که مبتنی بر اتصال پروتئین دارای برچسب فلورسانس به آنتی بادی مخصوص یک نمونه سرمی است. این روش شامل شناسایی قطبش فلورسانس مولکول های محدود فلورسنت است و از مولکول های کریستال مایع برای کنترل جهت این قطبش استفاده می شود. هنگامی که نمونه در دستگاه میکروفلوئیدیک قرار می گیرد، به یک تحلیلگر قطبش فلورسانس قابل حمل که وزن آن تنها ۵.۵ کیلوگرم است، متصل می شود و می تواند سیگنال فلورسانس را اندازه گیری کرده و نشان دهد که آیا آنتی بادی در نمونه وجود دارد یا خیر.
محققان نمونه سرم را با معرف ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری