مدیر جهادکشاورزی سردشت گفت: برداشت انجیر از ۷۳ هکتار از سطح باغات این شهرستان آغاز شد.

«صلاح الدین حق گوی» ، در گفتگو با خبرنگار شبستان در ارومیه، اظهارکرد: پیش بینی می شود با توجه به بارندگی های مناسب بهاره امسال بیش از ۷۳۰ تن انجیر از باغات این شهرستان برداشت شود.
وی گفت: عمده ترین ارقام انجیر موجود در باغات شهرستان شامل زرده، توپه، شله و حاجی آلکا است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سردشت میانگین عملکرد این محصول را در هر هکتار هشت تا ده تن اعلام کرد و افزود: برداشت این محصول تا اواخر مهرماه در این شهرستان ادامه دارد و ۸۰ درصد محصول انجیر براشت شده به صورت تازه خوری در بازار داخلی و به شهرستان های همجوار صادر می شود و ۲۰ درصد نیز بصورت خشکبار مصرف می شود.
وی اضافه کرد: انجیر توپی و زرد بیشتر مصرف تازه خوری دارد و انجیر قرمز فرآوری و برای تهیه مربا استفاده می شود که محصول برداشت شده بیشتر به استان های همجوار، تهران و شمال عراق صادر می شود.
حق گویی افزود: سردشت با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی و اقلیم چهار فصلی که دارد، مستعد پرورش و تولید انواع میوه های مختلف از جمله انجیر به صورت ارگانیک بوده و یکی از قطب های تولید انجیر در سطح آذربایجان غربی است.
گفتنی است؛ به غیر از انجیر، سالانه هزاران تن انواع انگور، گردو، بادام، سماق، سقز و انواع گیاهان دارویی نیز از جنگل های سردشت استحصال و روانه بازار مصرف می شود و در سردشت ۲۸ هزار و ۹۴ هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که ۹ هزار و ۷۷۸ هکتار آبی و ۱۸ هزار و ۳۱۶ هکتار به صورت دیم است؛ سالانه ۱۲۲ هزار تن انواع محصولات دامی، آبزی، زراعی و باغی در این شهرستان تولید می شود.
پایان پیام/ 566

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار