ایسنا نوشت: حسن روحانی کم کم به ماه های پایانی ریاست جمهوری خود نزدیک می شود. رئیس جمهوری که با عنوان شیخ دیپلمات شناخته می شد و میزان سفرهای خارجی او برای گسترش روابط جمهوری اسلامی با کشورهای جهان نشان می دهد که او یکی از روسای جمهور پرسفر ایران بوده است.

۵۵ سفر خارجی حسن روحانی از مرداد ۱۳۹۲ که دولت جمهوری اسلامی را از محمود احمدی نژاد تحویل گرفت در کارنامه کمتر از هفت سال ریاست جمهوری رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم به چشم می خورد. از سال های کم سفر ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ که روحانی تنها به چهار کشور جهان سفر کرد تا سال های پرسفر ۱۳۹۵ و ۱۳۹۷ که رئیس جمهوری اسلامی ایران ۱۵ و ۱۱ سفر بین المللی انجام داد، نشان می دهند که روحانی هر چه از دوران ریاستش گذشته روابط بین المللی گرمتری را با کشورهای مختلف برقرار کرده است؛ از ترکیه که روحانی بیشترین سفر را به این کشور داشته تا ژاپن که پس از ۲۰ سال در سال ۱۳۹۸ از یک رئیس دولت جمهوری اسلامی میزبانی کرد.
در سال ۱۳۹۸ رئیس جمهور ۸ سفر خارجی داشت. روحانی از ۲۳ تا ۲۵ خرداد راهی آسیای میانه شد و برای شرکت در نوزدهمین اجلاس سازمان همکاری شانگهای به قرقیزستان و پنجمین کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا (سیکا) به تاجیکستان سفر کرد. او ۲۴ تا ۲۶ شهریور را برای حضور در پنجمین دور اجلاس سه جانبه سران ایران، روسیه و ترکیه در آنکارا گذراند و مثل تمام این هفت سال در روزهای آغازین مهر برای شرکت در هفتادوچهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد راهی نیویورک آمریکا شد و با ۱۳ نفر از مقامات کشورهای مختلف دیدار کرد.
ایروان ارمنستان در ۸ و ۹ مهر برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اوراسیا مقصد دیگر رئیس جمهور در سال ۱۳۹۸ بود. روحانی همچنین در اوایل آبان در هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکوی آذربایجان شرکت کرد. آخرین مقصد بین المللی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۸ شرق آسیابود. روحانی ابتدا از ۲۶ تا ۲۹ آذر برای شرکت در اجلاس کوآلالامپور ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار