بازدید از ۳ موزه و یک اثر تاریخی در آبادان رایگان شد

تابناک یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۹
سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آبادان گفت: به مناسبت روز ملی موزه ها، بازدید از ۳ موزه و یک اثر تاریخی در آبادان رایگان شد.

جمال عامری نسب از موزه پمپ بنزین خانه، موزه کارآموزان و موزه تاریخ آبادان و مسجد رنگونی ها به عنوان مراکزی نام برد که بازدید از آنان برای علاقمندان به مدت یک هفته رایگان است.
وی افزود: علاقمندان می توانند از روز شنبه و به مدت یک هفته صبح ها از ساعت ۸ تا ۱۳ و بعد از ظهرها از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برای بازدید به این اماکن مراجعه کنند.
موزه آبادان یکی از موزه های قدیمی ایران است که در سال ۱۳۳۸ با مجموعه آثاری از دوره ما قبل تاریخی، تاریخی و آثاری از دوره های متاخر تا دوره قاجاریه و نیز آثاری از هنرمندان کارگاه های هنرهای سنتی افتتاح شد، این موزه در محله بوارده شمالی در ضلع جنوب غربی دانشکده نفت آبادان و با وسعت تقریبی یک هزار و ۸۰۰ مترمربع توسط علی هانیبال و با همکاری شرکت نفت آبادان تأسیس شد و در سال ۱۳۴۰ مورد بهره برداری قرار گرفت.
موزه بنزین خانه آبادان نخستین موزه از طرح موزه های صنعت نفت است که در سال ۱۳۹۵ گشایش یافت، این موزه جایگاه سوخت قدیم آبادان بوده که براساس سوابق تاریخی این جایگاه سوخت در ایران در سال ۱۳۰۶ خورشیدی در مرکز شهر تأسیس شده، این مکان در ابتدا برای توزیع و فروش نفت سفید نیز مورد استفاده قرار می گرفت و حلب های پر شده از مواد نفتی در آن به فروش می رسید.
پس از گذشت مدت زمانی که اتومبیل وارد ایران شد، این جایگاه به پمپ بنزین تبدیل شد و هنگام سوخت گیری در این پمپ بنزین، ابتدا فرآورده های نفتی در مخازن پرچ شده نگهداری می شد، با استفاده از تلمبه های دستی به ظروف پیمانه ای منتقل و سپس بر اساس نیاز هر مصرف کننده، سوخت به وی تحویل داده می شد.
موزه کارآموزان یا تکنیکال اسکول آبادان نخستین مدرسه فنی برای تربیت تکنسین در ...

سرخط اخبار