مجلس سنای فرانسه امروز چهارشنبه با تصویب قطعنامه ای از دولت این کشور خواست منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی را به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت بشناسد. هیچ کشوری این منطقه را که از چند دهه قبل میان جمهوری های آذربایجان و ارمنستان مورد مناقشه بوده به عنوان جمهوری مستقل به رسمیت نشناخته است.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مجلس سنای فرانسه روز چهارشنبه با تصویب قطعنامه ای از دولت این کشور خواست منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» را به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت بشناسد.
به گزارش فارس، مجلس سنای فرانسه امروز چهارشنبه با تصویب قطعنامه ای از دولت این کشور خواست منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی را به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت بشناسد.
تصویب این قطعنامه نمادین به معنی آن نیست که دولت فرانسه منطقه «قره باغ کوهستانی» را به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت خواهد شناخت، اما این اقدام، در حکم پیامی برای حمایت از جامعه ارمنی ها در فرانسه است.
هیچ کشوری منطقه قره باغ کوهستانی را که از چند دهه قبل میان جمهوری های آذربایجان و ارمنستان مورد مناقشه بوده به عنوان جمهوری مستقل به رسمیت نشناخته است.
«جین-باپتیست لیموین»، وزیر کشور فرانسه در بیانیه ای از تصویب این قطعنامه انتقاد کرد و گفت که این اقدام نه به نفع ارمنستان است و نه مردم قره باغ.
قره باغ کوهستانی در داخل آذربایجان واقع شده و از لحاظ حقوق بین الملل بخشی از خاک جمهوری آذربایجان محسوب می شود، اما ارمنستان در جریان جنگی که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری آغاز شد، این منطقه را به اشغال خود درآورد. این منطقه از سال ۱۹۹۴ میان جمهوری های آذربایجان و ارمنستان محل مناقشه است.
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای گفت که این قطعنامه توسط گروهی از سناتورهایی که «به شدت طرفدار ارمنستان بوده اند» طراحی شده است.
در بیانیه وزارت خارجه آذربایجان آمده است: «تصویب یک قطعنامه کاملاً یکجانبه توسط سنا را تنها می توان اقدامی تحریک آمیز قلمداد کرد.»
در ادامه ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار