یک کارشناس اقتصادی پیشنهاد وضع مالیاتی در قالب مالیات بر فرار سرمایه را ارائه کرد .

وحید شقاقی شهری، کارشناس اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرانلاین افزود: گرجستان در سال گذشته پذیرای بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در بخش املاک و تاسیس شرکت بوده است که بنا بررسی ها نشان می دهد بخش مهمی از این اعتبار از سوی ایرانی ها تامین شده است.
این رقم ، برای اقتصاد گرجستان و البته برای اقتصاد ایران رقمی بسیار بزرگ محسوب می شود از این رو ضرورت دارد ، ایران عوامل اقتصادی و اجتماعی که منجر به خروج سرمایه ها از کشور شده است را با حساسیت بیشتری مورد بررسی قرار دهد.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین دلایل خروج سرمایه، مولفه امنیت سرمایه گذاری در هر کشوری است، گفت: غالبا در اقتصادهایی که عوامل داخلی و خارجی امنیت سرمایه گذاری را با خطر مواجه می کنند، روند خروج سرمایه شدت می گیرد ، اما در اغلب موارد کشورها در صدد یافتن راهکاری برای پیشگیری از این ماجرا هستند .
وی تاکید کرد: نکته مهم اینجاست که به رغم انتشار آمارهای هشدار دهنده در خصوص خرید ملک از سوی ایرانی ها در ترکیه، گرجستان و دیگر کشورها باز شاهدیم ابزارهای نظارتی برای ممانعت از این اقدام صورت نمی گیرد.
وحید شقاقی شهری گفت: در شرایطی که ایران در جنگ اقتصادی به سر می برد و تحریم های اقتصادی فشار سنگینی را به ایران وارد می کند، هیچ کس نمی داند دقیقا چه میزان سرمایه به مقصد کدام کشورها از ایران خارج می شود ، در حالی که می توان با ابزارهایی ضمن شناسایی سرمایه خروجی ، با دریافت مالیات و ... مقابل این وضعیت ایستاد .
عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی ادامه داد: به طور مثال در آلمان از دهه ۳۰ تا دوران پس از جنگ جهانی دوم مالیاتی وضع شده بود تحت عنوان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار