"کاسیان"، "کاشیان"، "کِی آشیان"، "کاه فشان" یا "کاشو"؟

ایسنا سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۹
یک اصفهان شناس گفت: در کتاب های تاریخ معاصر کاشان را از نخستین جایگاه های آبادانی می دانند که به امر پادشاهان اساطیری ایران در کنار چشمه فین، "کِی آشیان" یعنی جایی برای حکام ساخته اند.

محمدحسین ریاحی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص وجه تسمیه شهرستان کاشان، اظهار کرد: اصولاً کاشان یک شهر فوق العاده ممتاز و مبرز در تاریخ ایران و تمدن ایرانی و اسلامی بوده است. در گذشته های بسیار دور در کاشان و حوالی آن آثار متعددی به دست آمده است که اولین هزاره های تاریخ و تمدن ایران را رقم می زند. حفاری ها و تلاش هایی که در یکصد سال گذشته انجام شده نشانگر این است که "سیلک" جز مکان ها و مناطقی بوده که ادوار مختلفی را از حیث باستان شناسی به خود دیده است.
وی افزود: در دوره ساسانی کاشان مردمی دلاور و ممتاز داشته که در برخی آثار از جمله کتاب "فتوحِ" "ابن اعثم" از بزرگان و لشکریان این شهر یاد شده است. این قدمت قابل توجه در تمدن اسلامی ادامه داشته است و کاشانی ها از پیشگامان تشیع بودند و این شهر را "دارالمؤمنین" هم نامیده اند و برخی از اصحاب ائمه اطهار از شهر کاشان بوده اند.
این اصفهان شناس و استاد دانشگاه، گفت: در دوران آل بویه، کاشان مورد توجه برخی از رجال و وزرای عصر آل بویه مانند "صاحب بن العباد" بوده است که شاید دلیل این توجه سبقه فرهنگی این شهر بوده است. در دوره سلجوقیان، کاشان، وزرا و منشیانی داشته است که مهمترین آن ها "انوشیروان خالد کاشانی" بوده است. همچنین عرفای زیادی در کاشان بوده اند که از مهمترین این عرفا "بابا افضل" است.
ریاحی تصریح کرد: در عصر صفوی، کاشان شهری فوق العاده مطرح است و در سفرنامه های متعددی از این شهر یاد شده است. کتاب "نزهت القلوب" مستوفی، ساخت بنای کاشان را به "زبیده" همسر هارون الرشید نسبت داده است.
وی افزود: در عصر صفوی این شهر از حیث دانشمندان، فقها، ادبا و علمای اهل حدیث و هنر و صنایع ...

سرخط اخبار