تهران - ایرنا - سخنگوی پیشین وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت، بازگشت نظامیان آمریکایی به خاک سوریه به بهانه حفاظت از چاه های نفت، در واقع قصد آمریکا را برای تثبیت جای پای خود در سوریه مشخص ساخت.

«جان کربی» این مطلب را امروز (شنبه) در گفت وگو با شبکه خبری تلویزیونی «سی ان ان» و در پاسخ به این سووال که آمریکا به کردهای سوریه خیانت کرد آن گاه نیروهای را برای محافظت از چاه های نفت به سوریه بازمی گرداند، این چه سیاست خارجی و چه ماموریت تعریف شده ای است، عنوان کرد.
این دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا افزود: البته این سیاست خارجی مخدوشی است اما نوعی استراتژی است که اطمینان یابیم عایدی این حوزه های نفتی به دست داعش نمی افتد و همچنان منبع درآمدی باشد برای نیروهای دموکراتیک سوریه که کردها را نیز شامل می شود، این یک نگرانی مشروعی است.
وی ادامه داد: پنتاگون همچنین می خواهد جای پای خود را در سوریه حفظ کند تا فرصتی به ترامپ داده شود که بگوید آمریکا از سوریه خارج نشده و کردها را رها نکرده است.
کربی افزود: البته مقامات پنتاگون در توضیح ادامه حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه و اینکه در چه عملیاتی به سر می برند با مشکل مواجه هستند.
سی ان ان از وی پرسید: اینها نفت سوریه است و مقامات آمریکایی چه اختیار و مجوزی برای نگه داشتن آن دارند، شاید ارتش سوریه یا روس ها بخواهند به آن وارد شوند آیا نظامیان آمریکایی به سوی آنها آتش خواهند گشود؟
سخنگوی سابق پنتاگون پاسخ داد: چاه های نفت جزو قلمرو، اموال و دارایی های سوریه هستند اما دولت سوریه مدتی است که نتوانسته حاکمیت خود را در این بخش از کشور اعمال کند.
کربی ادامه داد: پنتاگون می گوید به دنبال جنگ با سوری ها و یا روس ها نیست، اما آنها حق دفاع از خود را دارند و چنانچه نظامیان آمریکایی مورد هدف و حمله روس ها و یا نیروهای دولت سوریه قرار گیرند البته آنها به دفاع از خود خواهند پرداخت، ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار