طفره رفتن موگرینی از پاسخ دادن درباره زمان عملیاتی شدن اینستکس

مثلث آنلاین سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۷
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که ابراز مالی ویژه اروپا با ایران آماده راه اندازی است اما درباره زمان راه اندازی آن حاضر به پاسخ گویی نشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مدعی شد که ابزار مالی ویژه اروپا با ایران آماده عملیاتی شدن است.
خبرنگار وال استریت ژورنال از موگرینی پرسید آیا این بدان معناست که این هفته عملیاتی می شود که وی پاسخی به این سوال نداد.
سه کشور اروپایی طرف برجام از 11 بهمن ماه ساز و کاری به نام اینستکس INSTEX را برای تسهیل مبادلات تجاری با ایرن راه اندازی کرده اند.
اینستکس سر واژه ای است که از قرار گرفتن حروف ابتدایی عبارت «Instrument in Support of Trade Exchange» به معنای «ابزاری برای حمایت از مبادلات تجاری» تشکیل شده است.
این نهاد در فرانسه ثبت شده و مقر آن در پاریس است. اداره آن بر عهده آلمان است و انگلیس هم به عنوان سهامدار در آن مشارکت خواهد داشت. ریاست این کنسرسیوم اقتصادی را «پر فیشر»، مدیر سابق «کومرتس بانک» آلمان بر عهده خواهد گرفت.
اروپایی ها ثبت این کانال ویژه را با تأخیر فراوان آغاز کردند و فعلاً از وعده های اولیه برای پوشش دادن مبادلات نفت با ایران عقب نشینی کرده اند. اینستکس قرار است در مراحل اول مبادلات مربوط به مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی را پوشش دهد، اما کشورهای اروپایی وعده گسترش آن را داده اند.
کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام وعده داده اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون هیچ اقدام عملی برای محقق کردن وعده هایشان صورت نداده اند.
اتحادیه اروپا همچنین علی رغم مخالفت ...

سرخط اخبار