مراقب نقشه های مجرمان سایبری هنگام وقوع بلایای طبیعی باشید

ایرنا شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۰
تهران- ایرنا- معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا با اشاره به اینکه هنگام وقوع بلایای طبیعی، مجرمان سایبری با شیوه هایی همچون ارسال ایمیل، قرار دادن مطلب در شبکه های اجتماعی و تماس تلفنی اقدام به فریب مردم می کنند، از شهروندان خواست مراقب کلاهبرداری های مالی باشند.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری پلیس سرهنگ رامین پاشایی اظهار داشت: با توجه به وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در میانه و بر اساس تجارب گذشته، متاسفانه کلاهبرداران برای سوءاستفاده از این شرایط با اعلام شماره حساب، ارسال پیامک و معرفی درگاه های جعلی پرداخت با عنوان کمک به زلزله زدگان به کلاهبرداری از مردم و خالی کردن حساب های بانکی آنها می پردازند.
وی تاکیدکرد: مجرمان سایبری با برانگیختن حس ترحم و همچنین تحریک حس کنجکاوی افراد با شیوه هایی همچون ارسال ایمیل، قرار دادن مطلب در شبکه های اجتماعی، تماس تلفنی و ... اقدام به فریب مردم می کنند.
معاون اجتماعی پلیس فتا با تاکید بر اینکه برخی افراد فرصت طلب نیز با نقشه های مختلف و به خصوص مطرح کردن مسائل ملی و قومیتی سعی در فریب دادن شهروندان در ارسال کمک های مردمی دارند، به شهروندان توصیه کرد که به این پیام ها که در شبکه های اجتماعی منتشر یا در قالب پیامک ارسال می شود اعتماد نکنند و کمک های خود را از راه سازمان ها و نهادهایی مانند کمیته امداد و هلال احمر که رسما اعلام می شود، اهدا کنند.
وی خاطرنشان کرد: شهروندان برای افراد نیازمند از طریق شرکت ها و موسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه های جمعی اعلام شده، کمک های مردمی خود را واریز کنند.
معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا تصریح کرد: افرادی که قصد دارند از طریق تلفن بانک، اینترنت بانک و سایت های معتبر در سراسر کشور اقدام به پرداخت کمک کنند، دقت داشته باشند در دام سایت های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، موارد ایمنی همچون آدرس سایت و دیگر موارد امنیتی را نادیده نگیرند.
این مقام انتظامی گفت: عموم مردم می توانند موارد مشکوک را از ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار