به گفته نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، فناوری VDSL می تواند بدون تعویض مودم های ADSL، افزایش ۱.۵ تا دو برابری میانگین سرعت را فراهم کند و این افزایش سرعت با تعویض مودم تا ۷۰ مگابیت برثانیه هم امکان پذیر است.

با جایگزینی فناوری ADSL که از سیم مسی تلفن برای ارسال اینترنت استفاده می کند با VDSL که از فیبر نوری بهره می گیرد، می توان سرعت اینترنت را تا حداکثر پنج برابر افزایش داد. به همین دلیل مدتی است فرآیند این جایگزینی در حال انجام است و اکنون نوبت به شهر های تهران و قم رسیده.
به گزارش ایسنا، در این راستا سجاد بنابی -نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت- در گفتگو با ایسنا، درباره ADSL توضیح داد: در این فناوری، اینترنت روی سیم مسی تلفن، از مرکز مخابراتی تا خانه مشترک با فرکانس بالاتری ارسال می شود که سرعت آن بسیار وابسته به مسیر است. از آنجایی که منازل معمولا تا یک ونیم کیلومتر با مراکز مخابراتی فاصله دارند، این فاصله باعث می شود پهنای باندی که مشترک می تواند استفاده کند، حداکثر اسمی تا ۲۰ مگابیت برثانیه و واقعا تا ۱۶ مگابیت برثانیه باشد.
وی با بیان اینکه سرعت ۱۶ مگ در ADSL برای کسانی است که فاصله شان تا مرکز مخابراتی کمتر از یک کیلومتر باشد، افزود: درواقع اگر این فاصله بیش تر از یک کیلومتر باشد، سرعت کمتر هم می شود. درحالی که در تکنولوژی VDSL، بین مرکز مخابراتی و کابینتی که حداکثر ۵۰۰ متر با منزل مشترک فاصله دارد، فیبر نوری برقرار است و از کابینت تا منزل، همان سیم مسی است و به دلیل فاصله کمتر، این تکنولوژی اجازه می دهد مشترکان روی کاغذ تا ۷۰ مگابیت برثانیه سرعت دانلود داشته باشند.
نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت روز گذشته با انتشار تصویر زیر و مقایسه سرعت اینترنت مشترکین قم، قبل و بعد از نصب VDSL نوشته بود: هنوز مودم های مشترکین تعویض نشده و با تعویض مودم متوسط سرعت به حدود ۵۰مگابیت خواهد رسید. البته تنها ۳۳ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار