شک کنید ترامپ انتخابات را می بازد، فقط باید چند ماه مقاومت کنیم

مثلث آنلاین چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۸:۵۲
در روزهای اخیر پس از افزایش میزان تنش میان تهران واشنگتن برخی از صاحب نظران روابط بین الملل بر این دیدگاه هستند که واشنگتن با طرح شروط غیرقابل پذیرش به دنبال جنگ با ایران و نه مذاکره است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی بر این نظرند که تهران با اقدامات حقوقی- دیپلماتیک و همچنین روشنگری رسانه ای بین المللی می تواند دست جنگ طلبان افراطی در کاخ سفید و همچنین شرکت های اسلحه سازی و نفتی منفعت طلب را ببندد. به همین منظور «آرمان» با هرمیداس باوند، کارشناس ارشد روابط بین الملل و استاد تمام روابط بین الملل گفت وگو کرده که در ادامه می خوانید.
با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و عدم تعهد سایر کشورهای عضو توافق هسته ای با ایران، آیا خروج تهران از برجام یا NPT به مصلحت ایران است؟
اروپایی ها به ظاهر به برجام متعهد و پایبند هستند، اما به تعهداتشان در قبال تهران عمل نکرده اند. بنابراین به محض آنکه ایران به صورت احتمالی از برجام خارج شود اروپا اتهام تازه ای را علیه تهران مطرح کرده و بر این مبنا که همانگونه که ترامپ مدعی آن است این مساله را بهانه ای قرار داده که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای است. بنابراین در شرایط موجود به نظر نمی رسد که خروج از برجام یا NPT به نفع ایران باشد. البته با چنین اقدام احتمالی از سوی تهران، اروپایی ها خشنود خواهند شد، چون دیگر احساس هیچ گونه تعهدی نسبت به تهران نخواهند داشت.
باتوجه به تشدید فشارها از سوی آمریکایی ها سناریوی مشخص واشنگتن در قبال تهران چیست؟
آمریکایی ها با قراردادن سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی هرگونه اقدام ممکن را علیه ایران مجاز و مشروع می دانند، به گونه ای که در هر منطقه ای با عوامل یا واحد های سپاه پاسداران در منطقه اعم از عراق و یا سوریه به عنوان نیروهای به اصطلاح تروریستی برخورد ...