فرش افشان کردی با بافتی ساده، کم هزینه و خوش نقش و نگار حاصل دست ۲ هزار قالیباف مهابادی با تولید سالیانه ۶ هزار متر مربع در حالی که در بازار های جهانی خودنمایی می کرد، مغلوب کرونا شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد ، فرش دستباف کردی مهاباد، فرشی درشت بافت و تک پود است که ۱۵۰ سال قبل در روستا های مهاباد بافته می شد.
استفاده از رنگ های طبیعی،نقش هایی ساده با گره هایی به قدمت بیش از یک قرن بر پیکره این صنعت ایرانی، آوازه این فرش را به خارج از مرز ها کشانده است.
حالا بعد از ۱۰ سال وقفه ضربان این فرش اصیل که با حمایت ها واشتیاق قالی بافان به تپش افتاده بود و در جهت اشتغال پایدار و هموارتر شدن مسیر تولید پیش می رفت،متاسفانه در سایه شوم ویروس منحوس کرونا به شماره افتاده است.
چیا قربانی اقدم رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستبافت مهاباد در گفت و گو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مهاباد ، گفت: سال گذشته در مجموع پنج هزار و ۵۰۰ مترمربع فرش دستباف در این شهرستان تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن ۱۰ درصد کاهش نشان می دهد.
قربانی اقدم افزود: کاهش فروش فرش دستباف به علت شیوع بیماری کرونا و مشکلات ارسال این کالای تزئینی موجب شده بازار آن تا حدودی از رونق بیافتد.
او ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از قالیبافان مهاباد با آغاز فصل کار که اوج آن از اواخر تابستان تا اوایل فصل بهار است دار قالی را در گوشه ای از منازل خود آویزان می کنند تا هنر دستان خود را با نخ های رنگی به تصویر بکشند و منبعی برای در آمدشان باشد.
قالیبافان مهابادی با ۳ سبک فرش دستبافت، افشار (هه وشار کردی )، تابلو فرش و فرش درشت بافت افشان، هنر خود را به روی دار قالی نشان می دهند.
رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف مهاباد با بیان اینکه مشکلات اقتصادی جامعه بر فروش فرش دستباف نیز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری