گراوند گفت: باروی مجموعه تاریخی_فرهنگی هفتوان سلماس با اعتباری بالغ بر ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

«افراسیاب گراوند»، در گفت و گو با خبرنگار شبستان در ارومیه، گفت: باروی مجموعه تاریخی_فرهنگی هفتوان سلماس با اعتباری بالغ بر 800 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس اظهار کرد: از باروهای قدیمی این مجموعه، فقط بقایای باروی جبهه شمالی که سازه ای چینه ای و خشتی با ازاره سنگی بوده، باقی مانده است که در راستای حفاظت و صیانت از این سازه تاریخی، مرمت آن انجام پذیرفت.
وی تصریح کرد: مجموعه تاریخی-فرهنگی روستای هفتوان شامل؛ کلیسای منقوش سورپ گئورگ و بقایای یک آمفی تئاتر است که کلیسای سورپ گئورگ معروف به کلیسای هفتوان مربوط به قرن 18 میلادی بوده که دارای تزئینات نقاشی بی نظیر و منحصر به فردی است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سلماس ادامه داد: این نقاشی ها در خصوص حضرت مریم و عیسی(ع) و نیز داستان هایی براساس بهشت و جهنم و آخرت طراحی شده است.
این مسئول خاطرنشان کرد: در جوار این کلیسا، بقایای یک آمفی تئاتر نیز واقع شده و این بنا با مصالح خشت و چوب در سال 1914 میلادی ساخته شده و از آن به عنوان محل برگزاری تئاتر و تماشاخانه استفاده می شده است.
گراوند گفت: این مجموعه تاریخی-فرهنگی، در پنج کیلومتری جنوب غربی سلماس و در روستای هفتوان واقع شده است که بناهای آن در سال 1380 شمسی با شماره های 4842 و 7374در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.
پایان پیام/ 566

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار