رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تاثیر کرونا بر کاهش درآمدهای دولت گفت: دولت در یکی از حساس ترین مراحل مدیریتی خود است و وظیفه خود می داند که هنر مدیریت خود را روی منابع و مصارف پیاده کند.

خبرگزاری ایسنا: رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تاثیر کرونا بر کاهش درآمدهای دولت گفت: دولت در یکی از حساس ترین مراحل مدیریتی خود است و وظیفه خود می داند که هنر مدیریت خود را روی منابع و مصارف پیاده کند.
محمدباقر نوبخت در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار مالی و اقتصادی کرونا در کشور یادآور شد: این آثار یکی بر دولت و دیگری بر مردم و جامعه بوده است. در خصوص دولت باید عرض کنم کرونا تا الان روی منابع دولت اثرگذار بوده است. با توجه به این که یکی از مولفه های تامین منابع در بودجه سال جاری فروش نفت و فرآورده ها بوده و با عنایت به کاهش تقاضای جهانی و افت قیمت نفت می توان گفت در این زمینه به شدت بر منابع ریالی و سهم نفت اثر منفی داشته است.
وی ادامه داد: مولفه بعدی مالیات است؛ با توجه به شرایط رکودی و تصمیمی که دولت برای هماهنگی با بنگاه های تولیدی، مشاغل و کسب وکارهای خرد داشته، یک امحال سه ماهه صورت گرفت لذا ما از نظر درآمدی از محل مالیاتی با عدم تحقق مواجه شدیم و در این میان مخارج غیرقابل اجتنابی هم وجود دارد.
معاون رییس جمهور یادآور شد: در واقع این بحران نه تنها بر خزانه ما اثرگذار بوده بلکه در بخش دیگری از منابع که در قانون بودجه پیش بینی شده تاثیرگذار بوده است؛ ضمن این که باید تعهداتی مثل پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی، بیش از ۳۱ هزار میلیارد تومان حمایت معیشتی، ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان خرید تضمینی گندم، ۵۱۰۰ میلیارد تومان طرح تحول سلامت و ۱۵ هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان سهمی که باید به نهادهای حمایتی داده شود نیز محقق شود. فردا ۲۰ فروردین ماه باید ۴۴۰۰ میلیارد تومان برای یارانه ها پرداخت شود؛ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار