مرکل: انگلیس، فرانسه و آلمان رویکردی متفاوت از آمریکا در قبال برجام دارند

خبرگزاری تسنیم پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵
صدر اعظم آلمان موضع واحد اروپا در قبال برجام را ارزشمند ارزیابی کرده و تاکید کرد که فرانسه، آلمان و انگلیس رویکردی متفاوت از آمریکا را در قبال برجام دنبال می کنند.

- اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، "آنگلا مرکل"، صدر اعظم آلمان در گفتگویی با "زودویچه سایتونگ"، به مسئله برجام پرداخته و گفت: اروپا به نظر می رسد در موضوع ایران حقیقتا ضعیف است چرا که یورو مانند دلار یک ارز اصلی نبوده و از این رو مقابله با تحریم های آمریکا برای ما دشوار است.
وی افزود: از طرف دیگر با این حال اروپا در این مسیر همچنان در حال تکامل است. آلمان، فرانسه و انگلیس در مسئله توافق هسته ای با ایران مسیری متفاوت از آمریکا را دنبال می کنند. در این راستا ما با تمام اختلاف نظرهای دیگر البته منافع مشترکی با روسیه و چین داریم.
وی گفت: اینکه اروپا در این مسئله مهم دیگر مانند دوران جنگ عراق دچار جدایی نیست به خودی خود ارزشمند است. با این حال ما می توانیم شایستگی ها و توانمدندی های خود را به صورت واقع بینانه مورد ارزیابی قرار دهیم و آن را برای آینده تقویت کنیم.
خرازی: ما همیشه آماده ایم با ریاض گفتگو کنیم/ برجام بیمار است
توقف برخی تعهدات برجامی بر اساس دستور شورای عالی امنیت ملی آغاز شد
امیرعبداللهیان: تنها حمایت سیاسی در حفظ برجام کافی نیست
خروج آمریکا از برجام و تحریم های روزافزون آن علیه این کشور با مخالفت و محکومیت گسترده جهانی روبرو شده است. طرف های دیگر برجام خواهان حفظ این توافق شده و بر پایبندی خود به آن تاکید کرده اند.
اروپایی ها وعده داده اند که با وجود تحریم های آمریکا، با اجرایی کردن سازوکار «اینستکس» به حفظ روابط تجاری با ایران کمک کنند، اما این سامانه به دلیل تعلل اروپایی ها هنوز عملیاتی نشده است.