آفتاب یزد- گروه گزارش: وضعیت بازار مسکن در سال 99 با توجه به نوسان قیمت ارز با اما و اگر های گوناگونی رروبرو شده است. از یک سو برخی کارشناسان مسکن می گویند افزایش قیمت مجدد با توجه به پرشدن سقف افزایش، تقریبا غیر ممکن است و از طرف دیگر پاره ای از ناظران حوزه عمران معتقدند احتمال جهش قیمت در سال 99 در صورتی که قیمت ارز به چرخه تعادل بازنگردد وجود دارد.
در همین خصوص، یک فعال صنعت ساختمان افزایش 20 تا 25 درصدی قیمت مسکن در سال ۹۹ را پیش بینی کرد و گفت: ساخت مسکن های ملی تا سه سال آینده طول می کشد و تاثیری در کاهش قیمت مسکن ندارد.
> رشد 20 تا 25 درصدی؟
حمید پارسا با اشاره به داده های لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ در بخش عمران گفت: مفاد لایحه نشان می دهد بودجه عمرانی رشد 13 درصدی خواهد داشت اما با توجه به کمبود منابع ریالی و به عبارتی نقدینگی در این بخش به نظر می رسد تحقق همین 13 درصد با تردید هایی روبرو باشد.
از سوی دیگر، با مطرح بودن این پرسش که با وجود دلار ۸۵۰۰ تومانی و افزایش ۱۳ درصدی بودجه عمرانی در لایحه بودجه، چه تاثیری ممکن است در بازار مسکن ایجاد شود، نظرات متفاوتی دارند. تجربه نشان داده همیشه در ماه دوم شروع سال در صورت آرام بودن بازار ارز وضعیت مسکن هم در شرایط تعادل قرار خواهد گرفت اما با این حال با تشدید تحریم های آمریکا و کاهش سطح درآمدهای دولت، چشم انداز روشنی از وضعیت ساخت و ساز و عرضه و تقاضای مسکن متصور نیست و چون فشار بر دوش اقشار ضعیف جامعه است در صورت افزایش قیمت مسکن حاشیه نشینی
رشد بی سابقه ای خواهد یافت.
وی در پاسخ به این سوال که چرا همش 13 درصد بودجه از سوی دولت به بخش عمرانی تعلق گرفته گفت: رشد ۱۳ درصدی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار