ناهماهنگی های تیم اقتصادی یا نبود فرمانده اقتصادی؟

ساعت 24 شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۹:۲۷
ساعت 24-در میانه دولت دوم حسن روحانی، هنوز مشکل ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت به قوت خود باقی است.هنوز به گفته بسیاری از ناظران تصمیمات به صورت جزیره ای اخذ می شود و هماهنگی و انسجام لازم وجود ندارد. در همین زمینه یک نماینده مجلس به «تعادل» می گوید قبل از اینکه دولت بخواهد با جامعه صحبت کند باید در درون خود به یک وحدت رویه برسد بعد دست به اقدام بزند.

حسن روحانی که برای بار دوم به عنوان رییس جمهور انتخاب شد، صداهای بسیاری از کارشناسانان و همچنین از دستگاه ناظر یعنی مجلس شورای اسلامی به گوش می رسید مبنی بر اینکه بهتر است دولت به فکر انسجام در تیم اقتصادی خود باشد. دلیل هم مشخص بود. تیم اقتصادی دولت یازدهم با هم درگیری های بسیاری داشتند. موضوعاتی مانند یارانه ها، نرخ سود بانکی، مالیات، نحوه هزینه کرد بودجه و... موارد متعددی از اختلاف را بین اعضای تیم اقتصادی دولت ایجاد کرده بود و بعضا در مدت زمان کوتاهی هر یک سخنانی ایراد می کردند که دیگری آن را نقض می کرد. مجموعه این اتفاقات منجر به آن شد که رییس جمهوری ناگزیر شود بین ابقای وزیر اقتصاد یا رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس کل بانک مرکزی دست به انتخاب بزند. انتخاب وی در نهایت به نفع حذف وزیر اقتصاد و استمرار فعالیت رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس بانک مرکزی بود. در ابتدای امر هم اولین وزیر اقتصاد منتخب دولت یازدهم بنا را بر برقراری ارتباط حسنه با سایر تیم اقتصادی گذاشته بود هرچند که عمرش در کابینه بلند نبود، با پیش آمدن مساله شوک ارزی و تورم های جهشی حاصل از آن، مجلس رای به عزل وی داد.
تیم جدید و اختلافات جدید
اکنون و با گذر یک سال از روی کار آمدن وزیر جدید اقتصاد دولت دوازدهم آنگونه که اخبار نشان می دهد بار دیگر از تیم اقتصادی دولت صدای ناسازگاری به گوش می رسد. آخرین نمونه همین لایحه افزایش پایه های مالیاتی است که در وزارت اقتصاد تهیه شده و طبق آن قرار بر این شده که سود سپرده بانکی مشمول مالیات شود ولی بلافاصله رییس کل بانک مرکزی آن را تکذیب کرده و اعلام کرد که چنین برنامه ای به هیچ عنوان اجرا نخواهد شد. از سوی دیگر ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار