چرا سرمایه خارجی ؟!

دریافت خبر : دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۶
وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید این وزارتخانه برای جذب "سرمایه های خارجی" باید از همه توانمندی هایش استفاده کند. مساله اما این است که چرا وقتی در ایران این همه سرمایه های سرشار مالی وجود دارد باید به دنبال جذب سرمایه گذاری های خارجی باشیم؟

آفتاب نیوز :
"سرمایه گذاری خارجی" از آن دست مقولاتی است که به کرات در ادبیات مسئولان و کارشناسان اقتصادی استفاده می شود و بارها از آن به عنوان گشاینده بن بست های اقتصادی و مساله تولید یاد شده است. سوالی که پیش می آید این است که مگر خودمان در داخل کم سرمایه داریم که حالا باید به دنبال شندرغاز سرمایه خارجی به دنبال کشورهای خارجی راه بیفتیم. مگر نه اینکه ما سالانه میلیاردها دلار را صرف واردات کالا می کنیم، چرا نمی توانیم همین دلارها را به سرمایه تبدیل کنیم؟
واقعیت این است که دلارهای ما هیچ تفاوتی با دلارهایی که قرار است به عنوان "سرمایه خارجی" به کشور وارد شوند هیچ فرقی با هم ندارند و تفاوت تنها در شیوه حصول و بهره وری از این دلارها است. اما این تفاوت بسیار سرنوشت ساز است.
سرمایه دار بزرگی که سرمایه اش را از مسیر تولید و فعالیت های مولد اقتصادی به دست آورده باشد از سود حاصل از سرمایه گذاری خود برای توسعه کسب وکارش استفاده می کند چرا که در غیر این صورت اساساً نمی توانست به یک سرمایه دار تبدیل شود.
سرمایه داران واقعی و کسانی که از راه فعالیت های مولد کسب ثروت کرده باشند در مسیر این کسب ثروت خود به انواع شیوه های مدیریتی جدید، سازماندهی اداری و تکنولوژی های جدید آشنایی پیدا می کنند. این مجموعه نیرومند که حول محور شخصی به نام "سرمایه دار" شکل می گیرد در هر اقتصادی که وارد شود علاوه بر اینکه می تواند ایجاد رشد و رونق اقتصادی کند، برای مردم آن جامعه هم ایجاد اشتغال خواهد کرد.
بدیهی است که این سرمایه دار ماهیتی متفاوت از آن افرادی دارد که از راه زد و بندهای رانتی یا دلالی و واسطه گری اموالی را در نزد خود جمع کرده و جز مصارف ...

[ مشاهده متن کامل چرا سرمایه خارجی ؟! آفتاب نیوز ]