سریال امام علی(ع) محصول تفکر، تدبر و هوشمندی مدیران سیما/ اثری یادگار از هنرمندان ماندگار/ خاری در گلو

برنا نیوز دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۶:۱
یادداشت_مجتبی احمدی

سریال «امام علی(ع)» حوالی سال ۱۳۷۰ در زمان ریاست علی لاریجانی بر صدا و سیما، توسط داود میرباقری براساس زندگی حضرت علی (ع) به تلویزیون ارائه شد و تولید آن از سال 1373 آغاز و از 1375 روی آنتن رفت.
رسانه ملی در کنار تولیدات قوی، ضعیف و متوسط خود در حوزه آثار تاریخ اسلام که اصولا ژانر کلاسیک و مهمی در سینما و تلویزیون هر کشور محسوب می شود دارای کارنامه ای قابل دفاع است.
بی تردید ساخت هر اثر نمایشی در هر ژانری نیازمند فردی متخصص در آن حوزه است همانطور که ژانر پلیسی، کمدی، ملودرام ها و... گونه ای کاملا تخصصی در نگارش و تولید می باشند و تفکر کارگردان و صاحب اثر است که بر روی کیفیت و ساختار کار تاثیرگذار است، ساخت تولیدات تاریخی به خصوص تاریخ اسلام که تماشاگر با اطلاعات کاملی پای رسانه می نشیند بسیار سخت و حساس است.
در واقع اقدام به تولید آثار تاریخی نیازمند مطالعه ای قوی و حتی تحقیقات میدانی مرتبط و البته رسیدن به برآورد محتوایی اطلاعات و اظهارنظرهای مختلف از نویسندگان تاریخی به علاوه برداشت کارگردان و نویسنده یک اثر تاریخی بدون سلیقه و قضاوت شخصی از رخداد مدنظر دارد.
در ساخت یک سریال تاریخی سازنده بایستی به فاکتورهای مختلفی از جمله رعایت حق و حقوق شخصیت های تاریخی، امانت داری در اطلاع رسانی به مخاطبین و عدم فیلترینگ از سلیقه شخصی خودش باشد تا محصول، مورد توجه مخاطبین مطلع یا نیمه مطلع از آن دوره تاریخی قرار گیرد چراکه و اطلاع رسانی نادرست در این مواقع می تواند صدمه بسیاری را به رخداد و البته شخصیت های تاریخی بزند.
سریال «امام علی (ع)» که در زمان خودش یکی از نوادر تولیدات تلویزیونی محسوب می شد و هنوز هم به عنوان یک اثر الگو در ...

سرخط اخبار