روز گذشته دلار وارد کانال ۲۸ هزار تومانی شد. هرچند دلار تا ۲۸ هزار و صد تومان نیز افزایش یافت؛ اما با کمی فروکش، به ۲۸ هزار و ۵۰ تومان رسید. این ارقام این نگرانی را ایجاد می کند که روند صعودی افزایش نرخ دلار ادامه دار باشد و پول ملی بیش از پیش ضعیف شود.

آفتاب نیوز :
برخی فعالان بازار می گویند همیشه بانک مرکزی در اوایل مهر که تقاضا در بازار افزایش می یافت و با نوسانات ارزی روبه رو بودیم، با برنامه های عملیاتی خود سعی در کنترل بازار و کاهش نرخ دلار می کرد؛ اما اکنون به کناری نشسته و بازار ارز را نظاره می کند. آن ها معتقدند که اگر بانک مرکزی جلوی عبور نرخ دلار از ۲۹ هزار تومان را نگیرد و اقدامی عملی انجام ندهد، جو روانی ایجاد شده در پی عبور نرخ دلار از ۳۰ هزار تومان، پیامد خوبی نخواهد داشت؛ بنابراین توصیه می کنند که بانک مرکزی ورود کرده و جلوی عبور نرخ ارز از ۲۸ هزار تومان را بگیرد.
علل افزایش نرخ دلار چیست؟
سهراب اشرفی، تحلیلگر بازار ارز با اشاره به علل افزایش نرخ دلار و عبور آن از ۲۸ هزار تومان می گوید: بانک مرکزی در چند روز گذشته، با راه اندازی بازار متشکل ارزی و برداشتن سقف ارز نیمایی، تلاش کرد بازار را تا حدی کنترل کند؛ اما نتوانست موفق شود.
اشرفی با بیان اینکه ریزش بازار سرمایه و ورود نقدینگی و سرمایه های سرگردان به بازار های موازی در افزایش نرخ دلار بی تأثیر نبود، می افزاید: یکی از علل افزایش تقاضا در بازار ارز به ریزش بازار سرمایه با زمی گردد؛ اما این تنها علت نیست. ادامه همه گیری ویروس کووید ۱۹ و همچنین رایزنی با عراق و کره جنوبی برای بازگرداندن ارز های بلوکه شده به کشور، بی تأثیر در بازار نبوده است. این اخبار منجر شده تا انتظارات در بازار شکل بگیرد و قیمت ها افزایش یابد. او با اشاره به انتخابات آمریکا و ادعای بایدن درباره بازگرداندن برجام در صورت انتخاب، تصریح می کند: در اقتصاد ایران چندان تفاوتی نمی کند بایدن انتخاب شود یا ترامپ؛ اما همین انتخاب بایدن سبب می ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار