ارتباط بیماری پوستی پسوریازیس و بیماری های روانی

خبرگزاری مهر پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۴:۱۵

به گزارش خبرنگار مهر ، در مطالعه اول، محققان دانمارکی داده های مربوط به بیش از ۱۳۶۰۰ زن و مرد مبتلا به پسوریازیس را جمع آوری کردند. در طول ۵ سال پیگیری وضعیت این افراد، ۲.۶ درصد مبتلا به مشکلات روانی شده بودند و در طول ۱۰ سال، این رقم به حدود ۵ درصد رسیده بود.
این اختلالات روانی شامل افسردگی، اضطراب، بیماری دوقطبی، شیزوفرنی و زوال عقل بود.گمانه زنی محققان در مورد رابطه این بیماری پوستی با مشکلات روانی این است که اختلالات ایمنی با ابتلاء به مشکلات روانی مرتبط هستند و بیماری پسوریازیس هم یک بیماری اختلال ایمنی است.
در مطالعه دوم، محققان کره ای به بررسی بیش از ۱۲,۷۰۰ بیمار مبتلا به پسوریازیس پرداختند. آنها دریافتند ریسک اضطراب، اختلالات روانپزشکی و مشکلات خواب در بین این بیماران در مقایسه با افراد فاقد این بیماری، دو و سه برابر بود.
باوجودیکه در هر دو مطالعه، رابطه بین سلامت روان و بیماری پسوریازیس مشخص شده است، اما هیچ یک اثبات نمی کنند که کدامیک علت دیگری هستند، و فقط به وجود ارتباط بین این دو اشاره شده است.
به گفته محققان، بیماری پسوریازیس موجب بروز افسردگی و اضطراب می شود، اما در عین حال مشخص شده است که استرس و سایر مشکلات روانی هم می توانند آغازکننده بیماری های ایمنی نظیر پسوریازیس باشند.