اخراج بولتون برای حل مناقشه واشنگتن و ایران کافی نیست

ایرنا پنج شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۹
لندن – ایرنا – عضو ارشد بزرگترین نهاد ضد جنگ انگلیس معتقد است که برکناری "جان بولتون" از سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید برای حل مناقشه واشنگتن و ایران کافی نیست و "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا باید ابتکارات بیشتری را برای اثبات تغییر سیاست های جنگ طلبانه نشان دهد.

«استفن بل» روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: برخلاف آنچه درباره استعفای بولتون ادعا می شود، ترامپ او را به دلیل شکست در سیاست هایی که عمدتا علیه ایران دنبال می کرد ، اخراج کرد.
وی افزود: ترامپ نگران نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده است و باید سریع تر ثابت کند که در حوزه سیاست خارجی دستاوردهایی داشته است. به همین خاطر، بولتون برای او یک مانع بود و اگر ترامپ تصور می کرد او می تواند در حوزه سیاست خارجی تحولی ایجاد کند، در عمل شکست خورد.
«بل» در عین حال گفت: هنوز نمی توان به طور مشخص درباره تغییر سیاست های آمریکا اظهار نظر کرد و اینکه آیا از موضع فشار حداکثری علیه ایران فاصله گرفته است. البته اخراج بولتون پیش شرط تغییر موضع آمریکا علیه ایران بود اما در عین حال ترامپ نمی خواهد به عنوان فردی ضعیف دیده شود.
این فعال ضد جنگ افزود: در واقع شاید بتوان این طور بیان کرد که او به ایده امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درباره تمدید معافیت خرید نفت از ایران نزدیک تر شده است. در این صورت می توان به برکناری بولتون به عنوان تغییر موضع آمریکا نگاه کرد ، که تصور کرد با اعمال فشار می تواند اقتصاد ایران را به زانو درآورد.
وی افزود: اما هنوز برای نتیجه گیری زود است و ترامپ باید ابتکارهای دیگری را به خرج دهد تا بتوان اخراج بولتون را به حساب تغییر موضع علیه ایران گذاشت.
این عضو ارشد سازمان توقف جنگ انگلیس با اشاره به تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا تصریح کرد: اگر ترامپ خواهان مذاکره با ایران است باید گام های محکم تری را بردارد که نشان دهنده اراده او برای گفت وگو و احترام به طرف مقابل است. به هر حال نباید فراموش کرد ترامپ کسی ...

سرخط اخبار