موضوع واکسیناسیون علیه بیماری کووید ۱۹، یکی از مهم ترین سیاست های بهداشتی و برنامه های سازمان بهداشت جهانی برای کنترل این بیماری است که البته استفاده از کدام واکسن ها، جای بحث و بررسی دارد.

به گزارش مشرق ، با گذشت چند ماه از شیوع کرونا و ماندگاری این ویروس در جهان، محققان و دانشمندان علوم پزشکی در صدد بر آمدند تا واکسن این بیماری را کشف و تولید کنند. از همین رو، چند کشور دنیا که سابقه طولانی در ساخت واکسن دارند، استارت این کشف را زدند و امروز بعد از گذشت یک سال از شیوع بیماری در جهان، چند نوع واکسن به صورت کاملاً اضطراری برای استفاده مردم ساخته شده است که البته هنوز آن طور که باید و شاید نمی توان به قطعیت در مورد بی عارضه بودن آنها صحبت کرد.
در همین حال، برنامه ساخت واکسن کووید ۱۹ در داخل کشورمان نیز توسط چند مجموعه تحقیقاتی در حال انجام است که یکی دو مجموعه نیز تا کنون توانسته اند فازهای انسانی آزمایش واکسن ساخته شده خود را پشت سر بگذارند و نتایج آنها نیز نشان داده است که می توان امیدوار بود واکسن ایرانی هم می تواند به بازار بیاید.
به دنبال علنی شدن موضوع ساخت واکسن در دنیا و ایران، اخباری به گوش می رسد و در فضای مجازی و رسانه ای دست به دست می شود با این مضمون که ما باید به کدام واکسن اعتماد کنیم. زیرا، با توجه به اینکه ساخت واکسن در شرایط عادی حداقل چند سال زمان می برد، ساخت واکسن کووید ۱۹ با توجه به خطرات بیماری کرونا، به سرعت وارد فاز تولید شد و هم اکنون این واکسن توسط چند کشور دنیا در دسترس قرار گرفته تا مورد استفاده قرار بگیرد. این در حالی است که موضوع عارضه دار نبودن این واکسن، بیش از پیش مورد سوال و کنکاش است.
فرآیند استفاده اضطراری از واکسن های جدید برای مهار کرونا به صورت اختصاری EUL نامیده می شود. ارزیابی دقیق داده های آزمایش بالینی فاز دوم و فاز سوم و همچنین داده های اضافی قابل توجه در مورد ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار