گرگان - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان گفت که بر اساس پایش ماهواره ای، آتش‎سوزی اخیر سبب بروز خسارت به ۴۷ هکتار از عرصه های جنگلی پارک ملی گلستان شد.

به گزارش شامگاه چهارشنبه روابط عمومی اداره کل محیط زیست گلستان، محمدرضا کنعانی اظهار داشت: این خسارت وارده شده به پارک ملی گلستان مربوط به آتش سوزی در سه نقطه از منطقه دره شمالی این عرصه بود.
وی بیان کرد: در این آتش سوزی که حوالی عصر روز شنبه ۲۷ دی ماه به وقوع پیوست، ۲ نقطه در همان ساعات اولیه کنترل، مهار  شد اما خاموش کردن آتش در نقطه سوم به دلیل سخت گذر بودن منطقه با سختی بیشتری همراه بود.
وی خاطرنشان کرد: در ساعات اولیه بامداد روز یکشنبه به علت وزش باد شدید، آتش گسترده شده و وسعت بیشتری را درگیر کرد که به علت نبود نیروی کافی در منطقه از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست سایر شهرستان ها درخواست کمک شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان افزود: علاوه بر استفاده از بالگرد آب پاش هوافضای سپاه و هلال احمر برای جابه جایی، ۱۶۰ نیروهای یگان حفاظت محیط زیست،  مردم محلی، بسیج، سپاه و ارتش در منطقه دره شمالی حضور یافته و برای خاموش کردن آتش تلاش کردند.
وی تصریح کرد: در این آتش سوزی به علت انباشت برگ های خشک درختان و آتش گرفتن آنها، آتش در سطح بود و تنها چندین درخت خشک طعمه حریق شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان تاکید کرد: در این آتش سوزی به هیچ یک از حیوانات و حیات وحش موجود در پارک ملی گلستان آسیب و خسارتی وارد نشد.
کنعانی به کاهش آتش سوزی پارک ملی گلستان در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: در شرایطی که آتش سوزی این عرصه در ۱۰ سال قبل به طور میانگین ۲۰۸ هکتار بود، در نتیجه اقدامات پیشگیرانه و کنترلی، بروز این خسارت ها کاهش یافته به گونه ای که امسال و پیش از آتش سوزی ابتدای این هفته ۱۰.۵ هکتار از این پارک در آتش سوخت که اغلب برگ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار