اختلاف زیر نقاب لبخند

روزنامه ایران پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰:۴۴

فرحناز دهقی
خبرنگار
مایک پمپئو، عصر روز سه شنبه پرواز خود را با فرودآمدن روی کرانه شهر ساحلی سوچی روسیه به پایان برد تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که اخیراً رئیس جمهوری امریکا توانسته از پرونده تبانی با او برای پیروزی در انتخابات 2016 بگریزد، دیداری تازه کند و «بر روابط و اتحاد خوب میان دو کشور» تأکید کند.
به گزارش اسپوتنیک، پمپئو به محض ورود به سوچی خطاب به همتای روسی اش گفت: «من اینجا هستم زیرا رئیس جمهور ترامپ به تقویت روابط خوب با روسیه متعهد است». در دیداری که میان پوتین و پمپئو صورت گرفت نیز رئیس جمهوری روسیه ابراز امیدواری کرد پایان یافتن تحقیقات رابرت مولر، بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2018 امریکا، بتواند باعث بازسازی روابط میان امریکا و روسیه شود. در نخستین دقایق این دیدار که نخستین دیدار سطح بالا میان مقام های دو کشور پس از انتشار گزارش مولر بود، پوتین به پمپئو گفت: «مولر تحقیقات مفصلی را درباره پرونده انتخاباتی 2018 انجام داد اما در نهایت تأیید کرد که هیچ مدرک و ردپایی از ارتباط میان روسیه و دولت کنونی به دست نیاورده است. این یکی از علل سرد شدن روابط دو کشور بود. من امیدوارم که امروز این وضعیت تغییر پیدا کند.» پمپئو پس از دیدار با مقام های روسی اعلام کرد که این سفر سازنده و پربار بوده است و امیدوار است روابط میان دو کشور تقویت پیدا کند.
کوه یخ اختلافات
اما با وجود ابراز امیدواری های طرفین، در پشت پرده این نشست انبوهی از مسائلی به چشم می خورد که محل اختلاف عمیق دو کشور است. اوضاع اخیر ونزوئلا یکی از مناقشه انگیزترین مباحث میان دو کشور است. روسیه که خواستار تداوم دولت نیکلاس ...