ایرنا/ ۴۱ نفر از معاونان ادوار گذشته وزارت امور خارجه و سفرای پیشین جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با انتخابات اخیر آمریکا و انتخاب «جو بایدن» به عنوان رییس جمهوری این کشور بیانیه ای صادر کردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
به گزارش روز جمعه خبرنگار سیاسی ایرنا، در این بیانیه آمده است: آقای جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رییس جمهور آمریکا آغاز به کار کرد. بازگشت آمریکا به برجام یکی از سرفصل های وی در انتخابات اخیر بود.
در این بیانیه تصریح شده است: علیرغم نقض تعهدآمریکا و بی عملی اروپا در مورد تعهدات مربوط به برجام در خلال سه سال گذشته و با در نظر گرفتن این نکته که هنوز در ایران عده ای از سلایق مختلف، سیاسی منتقد جدی برجام هستند، دولت جمهوری اسلامی ایران همواره متعهد به تعهدات بین المللی خود بوده و به مفاد توافق برجام وفادار باقی مانده است.
معاونان پیشین وزارت امور خارجه و سفرای سابق جمهوری اسلامی در این بیانیه تاکید کرده اند: اگر دولت جدید آمریکا تمایل دارد گام های اعتمادساز و مثبتی را در رابطه با جمهوری اسلامی ایران بردارد، باید بداند فرایند بازگشت به برجام از همان جایی آغاز می شود که دولت ترامپ از آن خارج و تعهدات بین المللی آمریکا ناشی از برجام را نقض کرد. همان طور که رهبری معظم به صراحت اعلام کرده اند: «اگر آنها به تعهدات به تعهدات خود بازگردند ما نیز برمی گردیم».
در این بیانیه خاطرنشان شده است: از آنجا که آمریکا خود از بانیان توافق برجام بوده و این توافق توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مورد تایید و تاکید قرار گرفته و در واقع، توافق برجام جزء لاینفک قطعنامه ۲۲۳۱ است، براساس ماده ۲۵ منشور ملل متحد، آمریکا ملزم و متعهد به اجرای کامل تعهدات مندرج در توافق برجام بوده است، در حالی که دولت قبلی ِآمریکا این تعهد بین المللی خود را نه تنها صراحتا نقض کرده بلکه دیگر کشورها را هم تشویق به نقض تعهد خود در این خصوص ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار