برکناری "عمر البشیر" از رهبری سودان چه معنایی برای رهبران خاورمیانه خواهد داشت؟

دریافت خبر : شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۲
برکناری "عمر البشیر" از رهبری سودان چه معنایی برای رهبران خاورمیانه خواهد داشت؟
اسد، اردوغان و سیسی رییس جمهوری مصر هر چند کماکان در قدرت مانده اند اما احتمالا از تحولات در الجزایر و سودان ناراضی و عصبانی هستند اما ما نمی دانیم پس از برکناری بشیر چه روی خواهد داد. اگر دیکتاتوری نظامی دیگری در سودان حاکم شود اسد، سیسی و سایر رهبران اقتدارگرا در منطقه خرسند و راضی از نتیجه خواهند بود".

آفتاب نیوز :
سرویس بین الملل- "عمر البشیر" قدرتمندترین فرد در سودان، اخیرا توسط ارتش سودان به دبنال اعتراضات مردمی از قدرت برکنار شد. در ماه های اخیر ناآرامی علاوه بر سودان در الجزایر نیز در جریان بوده است. در این میان رهبران منطقه و جهان عرب به خصوص "بشار اسد" رییس جمهوری سوریه احتمالا با دقت به چگونگی روند انتقال قدرت و گذار سیاسی در آن کشورها نگاه خواهند کرد. 
به گزارش آفتاب نیوز ؛ سایت تحلیلی "المانیتور" با اشاره به رویدادهای سیاسی اخیر در منطقه می نویسد: "نظامیان در سودان گفته اند که "عمر البشیر" تحت بازداشت خانگی قرار دارد و قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورده و کشور را برای یک دوره گذار دو ساله با برگزاری انتخابات آماده کرده اند. در ماه دسامبر گذشته، بشیر نخستین رهبر جهان عرب بود که از زمان آغاز منازعه سوریه در سال 2011 میلادی به این سو به دمشق سفر کرد و با اسد دیدار داشت. این دیدار به عنوان تمایل بخشی از جهان عرب برای بازگشت دوباره سوریه به میان کشورهای عربی قلمداد شد. سوریه از نوامبر سال 2011 میلادی، عضویت اش در اتحادیه عرب به حالت تعلیق درآمده است. اتحادیه عرب اعلام کرده که به دلیل نوع برخورد دولت سوریه با مخالفان و معترضان این کار را انجام داده است. با این حال، اسد در قدرت باقی ماند و به این زودی از قدرت کناره گیری نخواهد کرد. اردن کشوری که دستکم 1.4 میلیون پناهجوی سوری را در خود جا داده بی سر و صدا به سوی دمشق سوق پیدا کرد. در ماه دسامبر، امارات متحده عربی نیز اولین کشور عربی در خلیج فارس بود که دفاتر سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد. بحرین نیز یک روز پس از آن اقدام مشابهی را انجام داد. بشیر در این ...

[ مشاهده متن کامل برکناری "عمر البشیر" از رهبری سودان چه معنایی برای رهبران خاورمیانه خواهد داشت؟ آفتاب نیوز ]