اکوفارس: در سال ۱۳۴۷ نامه ای به پروفسور گیرشمن می رسد که در آن وجود نقوشی در یکی از غار ها گزارش می شود؛ گیرشمن، پروفسور مک بورنی را مامور بررسی این آثار می کند. نتیجه این بررسی معرفی کهن ترین اثر هنری ایران است.

مستند «راز های سرسورن» به کارگردانی بهمن ابراهیمی و تهیه کنندگی کامبیز اخوان صفا ساخته شده است. بهمن ابراهیمی کارگردان این اثر در مورد سوژه این فیلم گفت: مجموعه مستند «مرز پرگهر» مستندی است که برای پخش از شبکه یک سیما ساخته شده و آثار هنری در سرتاسر کشورمان را به نمایش درمی آورد. مستند «راز های سرسورن» یکی از قسمت های این مجوعه است که بنده کارگردانی آن را برعهده دارم. این مستند در مورد تاریخ هنر در لرستان است و به رنگین نگاره های باستانی در این استان می پردازد.
وی در معرفی این اثر هنری گفت: رنگین نگاره های «غار میرملاس» که در کوه سرسرخین شهرستان کوهدشت واقع شده و همچنین «غار هومیان»، اولین و کهن ترین نقوش صخره ای ثبت شده در ایران است و به تأیید کارشناسان باستان شناسی، کهن ترین اثر هنری بشر در ایران محسوب می شوند. این رنگین نگاره ها از نظر پیشینه باستانی شناسی قدمتی بین ۵ تا ۹ هزار سال دارند. اگر بخواهیم معادل این نقوش را در دنیا پیدا کنیم باید به نقوشی که در آلتامیرا اسپانیا و غار لاسکو در فرانسه است اشاره کنیم.
او بیان داشت: شهرت رنگین نگاره های میرملاس و همیون جهانی است و پژوهشگران بزرگ آمدند و از آن بازدید کردند. ماجرای کشف آن از این قرار است که یک باستان شناسی انگلیسی در سال ۱۳۴۵ با کوچ عشایر لرستان همراه می شود و این نقوش را می بیند. در سال ۱۳۴۷ سازمان میراث فرهنگی وقت نامه ای به پروفسور گیریشمن می نویسد و چنین نقوشی را اعلام می کند. او در پاسخ به این نامه پروفسور مک بورنی که در خراسان حضور داشته است را به لرستان می فرستد تا گزارشی از این نقوش تهیه کند. او در کنار این رنگین نگاره ها تکه ای سفال و تکه ای از اسکلت ...

سرخط اخبار