وزیر انرژی آمریکا ایران را عامل حمله به آرامکو خواند

شیعه نیوز دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰
وزیر انرژی آمریکا در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در اظهاراتی نامربوط به دستور کار نشست، ایران را به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرد.

به گزارش « شیعه نیوز » ، «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه ایران را به دست داشتن در عملیات حمله به تأسیسات نفتی «بقیق» شرکت در آرامکو در عربستان سعودی متهم کرد.
پری که در نشست سالانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین صحبت می کرد، در اظهاراتی نامربوط به دستور کار نشست، گفت: «پیش از آنکه بخواهم پیام رئیس جمهور [دونالد] ترامپ را با شما در میان بگذارم، می خواهم بگویم که ایالات متحده با تمام وجود حمله ایران به پادشاهی عربستان سعودی را محکوم می کند. و از دیگر کشورها هم می خواهیم که آن را محکوم کنند.»
وی افزود: «این رفتار غیرقابل قبول است، این غیرقابل قبول است و آن ها باید بابت آن پاسخگو باشند. اشتباه نکنید، این حمله ای عامدانه به اقتصاد جهانی و بازار جهانی انرژی بوده است. رئیس جمهور ترامپ مجوز عرضه نفت از ذخایر راهبردی نفت، در صورت نیاز، را صادر کرده است و وزارتخانه من آماده پاسخ به این درخواست است. با وجود تلاش های شریرانه ایران، کاملا اطمینان داریم که بازار انعطاف پذیر است و پاسخ مثبتی خواهد داد.»
بامداد شنبه رسانه های سعودی از وقوع انفجار و آتش سوزی گسترده در تأسیسات نفتی بقیق، که قلب صنعت نفت عربستان به شمار می آید، خبر دادند. ساعاتی بعد سخنگوی ارتش یمن اعلام کرد که انصارالله و نیروهای مسلح یمن در یک عملیات پهپادی گسترده، این تأسیسات را هدف قرار داده اند. این عملیات در پاسخ به ادامه حملات عربستان سعودی به مناطق غیرنظامی، از جمله حمله اخیر به یک زندان که به مرگ بیش از ۱۰۰ نفر منجر شد، انجام گرفته است.
در پی این عملیات که به تأسیسات بقیق آسیب شدید وارد کرده، امروز قیمت نفت در بازارهای جهانی نزدیک به ۱۰ درصد افزایش ...

سرخط اخبار