اکوفارس: طبق مصوبه مجلس، دولت مکلف است به حداقل ۶۰ میلیون نفر از طریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ۶۰۰ هزار ریال برای هر یک از افراد سایر دهک های مشمول ذکر شده اقدام کند.

به گزارش میزان، طرح اولیه « تأمین کالا های اساسی مردم » ۲۹ تیر ۹۹ با قید دو فوریت تهیه و راهی بهارستان شد، در ماده واحده آن آمده بود «دولت موظف است حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون، شبکه توزیع کالا های اساسی مورد نیاز خانوار ها خصوصاً نیازمندان را با استفاده از شبکه توزیع کالا (تعاونی های مصرف، فروشگاه های زنجیره ای و واحد های صنفی) به گونه ای سامان دهی کند که نیاز های اساسی خانوار ها با قیمت مورد تأئید سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با نرخ ارز ترجیحی از طریق کالا برگ یا کارت الکترونیکی با اولویت تولیدات داخلی در اختیار مردم قرار گیرد.
ماده واحده مصوبه اولیه در جلسه علنی روز یک شنبه ۱۱ آبان ۹۹ مجلس به تصویب رسید و محمدباقر قالیباف در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در نامه ای آن را به آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان ارسال کرد. این شورا نیز در جلسه ۲۱ آبان ۹۹ آن را بررسی و در نامه ای به امضای سیامک ره پیک قائم مقام دبیر شورای نگهبان به محمدباقر قالیباف اعلام کرد با توجه به افزایش هزینه های عمومی و عدم تأمین منابع مالی آن، مصوبه مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد. در ذیل بند (الف)، از این جهت که منظور از عبارت «سایر دهک ها» دهک های مربوط به حداقل شصت میلیون نفر است یا افراد خارج از آن را نیز شامل می شود ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.
مجلس مجددا در جلسه روز سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹ به منظور تأمین نظر شورای نگهبان، مصوبه ابتدایی خود را اصلاح و در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به این شورا ارسال کرد، شورای نگهبان نیز در جلسه روز چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹ مصوبه اصلاح شده مجلس را بررسی و آن ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار