آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بر این باور است که بحران به وجود آمده به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا شباهتی با دیگر بحران هایی که این سازمان در عمر ۷۵ ساله اش با آن روبرو شده است ندارد.

آفتاب نیوز :
شمار مبتلایان به نوع جدید ویروس کرونا به نزدیک به نیم میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که بیش از ۲۱ هزار نفر نیز تاکنون جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» از دست داده اند.
دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه نشست گروه ۲۰ خواستار طرحی جهانی برای واکنش به این بحران در راستای کمک به فقیرترین کشورهای جهان شده است. بنا به این طرح هزاران میلیارد دلار به تقویت اقتصاد کشورها اختصاص خواهد یافت و آتش بس جهانی برای مقابله با شیوع بیماری برقرار خواهد شد.
اگر ویروس را رها کنیم میلیون ها نفر به آن مبتلا خواهند شد و میلیون ها نفر هم ممکن است جان خود را از دست بدهند. واقعا باید از این مساله جلوگیری کنیم.
شما گفته اید که تمام جهان برای توقف بیماری همه گیر و جلوگیری از اینکه ابعادی آخرالزمانی پیدا کند باید مبارزه کند. به طور دقیق و مختصر بگوئید اقدامات مشخصی که خواستار اجرای آن در سطح جهان هستید چیست؟
آنتونیو گوترش: «به نظرم باید راهبردمان مشخص باشد و راهبرد ما سرکوب بیماری "کووید ۱۹" است و ما تنها وقتی می توانیم آن را سرکوب کنیم که همه کشورها از جمله گروه ۲۰ که فردا نشست خود را برگزار می کند طرحی جامع داشته باشند. طرحی که ترکیبی از آزمایش پزشکی، ردیابی شیوع بیماری و قرنطینه با محدودیت رفت و آمد و ملاقات است. واضح است که این طرح احتمالا با توجه به ظرفیت آزمایش پزشکی هر کشور به شکلی متفاوت انجام خواهد شد. جایی که تست گرفتن و ردیابی شیوع ویروس کمتر تاثیر داشته باشد به قرنطینه بیشتری نیاز است. اما این کار باید به صورت هماهنگ انجام شود تا بیماری "کووید ۱۹" در کشورهای توسعه یافته سرکوب شود و سپس با ظرفیت زیاد به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار