ترمیم زخم های داخلی با یک هیدروژل باکتریایی

ایرنا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۹
تهران-ایرنا- محققان آمریکایی هیدروژلی از جنس باکتری تولید کرده اند که می تواند زخم های داخلی را ترمیم کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، دسترسی به زخم های داخلی بدن حتی در زمان انجام عمل های جراحی هم ساده نیست اما محققان دانشگاه هاروارد نوعی هیدروژل تولید کرده اند که با اسپری آن بر روی زخم می توان در جهت التیام آن تلاش کرد.
پیش از این از هیدروژل ها برای بهبود زخم های پوستی، ارگان های مختلف بدن و غیره استفاده شده بود اما از آن برای مداوای زخم های داخلی بدن استفاده نمی شد.
هیدروژل جدید محققان دانشگاه هاروارد حاوی یک گونه غیر بیماریزا از E. coli و پروتئین CsgA curli است. این پروتئین های کورلی (curli) بر روی پروتئین هایی به نام فاکتورهای ترفویل انسان (TFFs) قرار دارند که در سلول های روده ایجاد مخاط می کنند. این امر باعث می شود هیدروژل به سطح معمولی لغزنده بچسبد و یک مهر و موم آب محکم ایجاد کند که به بهبود زخم کمک می کند.
پروتئین های CsgA curli توسط E. coli که فواید کمی دارد تولید می شود. تهیه آن بسیار آسان است و نگه داشتن باکتری ها در هیدروژل به معنای این است که این ماده می تواند خود را دوباره پر کند تا مدت طولانی تری باقی بماند. اما محققان دانشگاه هاروارد همچنین یک نسخه «بدون سلول» تولید کردند که هیچ باکتری در آن وجود ندارد و از آن برای تولید ژل هایی استفاده کردند که عمر کوتاه تری دارند.
محققان این ماده را بر نمونه ای از بافت روده بزرگ یک بز آزمایش کردند. با استفاده از انواع مختلف TFFs محققان توانستند این هیدروژل را به صورت انتخابی به سطح داخلی و یا بیرونی روده بچسبانند. سایر TFF ها مدت زمان ماندن هیدروژل را در محل افزایش داده و برخی از آنها بیش از پنج روز دوام آوردند.
محققان تصور می کنند که این «بانداژ» هیدروژل را می توان طی ...

سرخط اخبار