پژوهشگران آمریکایی سعی دارند با استفاده از یک فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، نوعی اسپری بینی ارائه دهند که می تواند از ابتلا به کروناویروس پیشگیری کند.

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا و شرکت داروسازی آمریکایی «ریجنران» (Regeneron) در حال بررسی این موضوع هستند که آیا می توان از یک فناوری ابداع شده برای ژن درمانی، در ساخت یک اسپری بینی استفاده کرد که از عفونت ناشی از کروناویروس پیشگیری کند.
این ایده، به کارگیری ویروس را به عنوان وسیله ای برای حمل دستورالعمل های ژنتیکی به سلول های داخل بینی و گلو مطرح می کند تا بدین ترتیب، پادتن هایی قوی ساخته شوند که حمله کروناویروس را به بدن متوقف می کنند.
«جیمز ویلسون»، سرپرست این پژوهش گفت: مزیت روش ما این است که برای موثر بودن آن، دیگر نیازی به سیستم ایمنی مناسب وجود ندارد.
این فناوری در حال حاضر در حال آزمایش روی حیوانات است و ویلسون باور دارد که در صورت موفقیت، یک دوز از آن می تواند با اسپری شدن به داخل بینی، حدود شش ماه از کاربر محافظت کند.
ویلسون، یکی از پیشگامان ژن درمانی و ارسال کد ژنتیکی به سلول های بیمار برای اصلاح نقص ها و درمان بیماری است.
ویلسون و گروهش دریافتند گروهی از ویروس ها موسوم به «ویروس های مرتبط با آدنو» (AAV) که هم انسان ها و هم پستانداران دیگر را آلوده می کنند اما عامل بیماری شناخته نشده اند، می توانند مهندسی شوند تا DNA سالم را به سلول ها منتقل کنند.
این روش در سال ۲۰۱۹، به تایید داروی موسوم به «زولجنسما» (Zolgensma) منتج شد که نخستین دارو برای درمان آتروفی عضلانی نخاعی است. ویروس های مرتبط با آدنو در حال حاضر برای کاربردهای احتمالی بیشتری مورد بررسی قرار دارند.
دولت آمریکا در ماه فوریه، از ویلسون خواست تا بررسی کند که آیا می توان از این روش جدید برای درمان بیماری کووید ۱۹ ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار