مایکروسافت به تازگی از جدیدترین نسخه از مرورگر Edge بر پایه کرومیوم رونمایی کرده است و حالا بسیاری بر این باورند که این مرورگر از گوگل کروم بهتر است. اما برای اینکه ببینیم آیا واقعاً این موضوع صحیح است و ما باید به مرورگر Edge مهاجرت کنیم یا نه، به سراغ وبسایت Yugatech رفتیم که این دو مرورگر را با یکدیگر مقایسه کرده است. این وبسایت دو مرورگر مورد نظر را از نظر استفاده از RAM و CPU، امتیاز کسب شده در بنچمارک ها، راحتی استفاده، اکستنش ها و قابلیت های امنیتی مورد بررسی و مقایسه قرار داده است.

البته در نظر داشته باشید که این نتایج ممکن است در سیستم شما متفاوت باشد، اما این تست ها یک ایده کلی نسبت به عملکرد دو مرورگر به شما می دهد.
استفاده از RAM و CPU
مهمترین سوال در رابطه با مرورگرها به عقیده بسیاری اینست که چه میزان رم و CPU را اشغال می کنند. برای این منظور مرورگرها در سه سناریو مورد آزمایش قرار گرفتند. این مرورگرها با یک تب باز، 5 تب و 10 تب باز می شوند و پس از 15 ثانیه که سیستم آرام شد میزان استفاده دو مرورگر اندازه گیری شد.
در اولین آزمون که فقط یک پنجره باز بود، گوگل کروک 260 مگابایت رم اشغال کرد که این 250 درصد بیشتر از مایکروسافت اج بود. میزان تفاوت پردازنده ها تقریباً ناچیز بود.
در دومین تست، مرورگرها با 5 زبانه باز شدند که در آن کروم 565 مگابایت رم یعنی 45 درصد بیشتر از اج اشغال کرده بود. اما میزان استفاده از پردازنده در مرورگر Edge حدود 1.1 درصد بیشتر بود.
در تست سوم که 10 تب همزمان در مرورگرها باز بود، کروم 537.6 مگابایت رم استفاده کرده که این رقم 25 درصد بیشتر از رم استفاده شده توسط اج بود. البته باز هم میزان استفاده از پردازنده توسط اج به طور تقریبی 0.8 درصد بیشتر از کروم بود.
به طورکلی مرورگر مایکروسافت در هر سه سناریو رم کمتری نسبت به گوگل کروم اشغال می کند.
نتایج بنچمارک ها
در مرحله دوم برای بررسی سرعت بالا آمدن مرورگرها، سرعت اجرا، روان بودن، گرافیک و پاسخگویی مرورگرها در بنچمارک های JetStream2، MotionMark و Speedometer مورد آزمایش قرار گرفتند. هر مرورگر سه بار مورد آزمایش قرار گرفته و بالاترین امتیاز برای آنها به ثبت رسیده است.
امتیاز JetStream2
امتیاز MotionMark
امتیاز ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار