پکن- ایرنا- نمایشگاه راه ابریشم دریایی قرن بیست و یکم چین ۲۰۲۰ امروز پنجشنبه با حضور مقامات چینی و نمایندگانی از کشورهای مختلف در گوانجو واقع در استان گواندونگ گشایش یافت.

به گزارش ایرنا از کنسولگری ایران در گوانجو، در این نمایشگاه که از سال ۲۰۱۴ تا کنون به عنوان نمایشگاه راه ابریشم دریایی قرن بیست و یکم برگزار می گردد، صدها شرکت از چین و کشورهای شریک در ابتکار «یک کمربند- یک جاده» حضور دارند و توانمندی های خود را به نمایش گذاشته اند.
پاویون جمهوری اسلامی ایران به همت سرکنسولگری ایران در گوانجو در این نمایشگاه فعال است.
استان گواندونگ با حدود ۱۱۰ میلیون نفر جمعیت و ۹۵۰ میلیارد دلار تراز تجارت خارجی، ثروتمندترین استان چین و محور تجارت جنوب چین محسوب می شود.
جاده ابریشم یا راه ابریشم، شبکه راه های به هم پیوسته ای با هدف بازرگانی در آسیا بود که شرق و غرب آسیا را به شمال آفریقا و خاور اروپا پیوند می داد، مسیری که تا قرن پانزدهم میلادی به مدت ۱۷۰۰ سال، بزرگ ترین شبکه بازرگانی دنیا بود.
اما «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» و «جاده ابریشم دریایی قرن بیست و یک» ابتکارهایی هستند که برای نخستین بار در پاییز سال ۲۰۱۳ توسط رییس جمهوری چین و به ترتیب در جریان دیدارهایی از قزاقستان و اندونزی ارائه شد که بعدها با عنوان «یک کمربند - یک جاده» به جهان معرفی شد.
این کمربند بعنوان شبکه ای طراحی شده از جاده های فراسرزمینی و خطوط آهن، لوله های نفت و گاز و دیگر پروژه های زیرساختی است که از شهر «شی ان» در مرکز چین آغاز و سراسر آسیای میانه را در می نوردد و سرانجام به مناطق دور دستی چون مسکو، روتردام و ونیز می رسد.
«یک کمربند - یک راه» با سرمایه گذاری بیش از یک هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و اکنون بیش از ۱۲۳ کشور دنیا و ۲۹ سازمان بین المللی قرارداد همکاری با چین به امضا رسانده است.

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار