مدیر آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران چگونگی برخورد با کودکان دچار اوتیسم را در زمان شیوع کرونا و قرنطینه خانگی تشریح کرد.

به گزارش « شیعه نیوز »،سینا توکلی، مدیر آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایرانبا اشاره به اهمیت مراقبت از کودکان طیف اوتیسم در شرایط قرنطینه خانگی در زمان شیوع کرونا، راهکار هایی را ارائه داد.
توکلی با ذکر اینکه قرنطینه خانگی، سیکل زندگی کودکان اوتیسم را به هم ریخته است، اظهار کرد: کودکانی که سطح عملکرد ضعیفی دارند به مراکز توانبخشی می روند و کودکانی که سطح توانمندی بالایی دارند در مدرسه آموزش می بینند و چرخه زندگی منظمی دارند که در این روزها به هم ریخته است. خانواده ممکن است به این شرایط عادت کند، اما عادت دادن این کودکان بسیار سخت است.
فعالیت منظم کودک
وی با بیان اینکه باید در شرایط جدید نیز یک سیکل منظم برای این کودکان تعریف کرد، گفت: اگر تا پیش از این چرخه منظم زندگی کودک اوتیسم این بود که در ساعت منظمی از خواب بیدار می شد، صبحانه می خورد، به مدرسه می رفت، یا سر کلاس های توانبخشی حاضر می شد، به خانه بر می گشت و سر ساعت معینی می خوابید، الان این وضعیت به هم خورده است و باید تلاش کرد همین شرایط را به گونه ای دیگر برای او فراهم و زمان او را به یک سیکل منظم تبدیل کرد، مثلاً اگر کودک ساعت ۱۲ شب می خوابد و ۱۰ صبح بیدار می شود، باید سعی کرد هر روز این شرایط تکرار شود تا کودک به آن عادت کند.
توکلی ابراز کرد: باید با کودک اوتیسم در مورد برنامه روزانه اش که قرار است در شرایط جدید اجرا شود گفت وگو کنیم. اگر این کودک سطح عملکردی پایینی دارد، باید به صورت تصویری یا در قالب داستان مصور روزانه این برنامه را شرح دهیم. برای کودکان با عملکرد متوسط و بالا باید ساده توضیح داد تا شرایط را درک کند.
هشدار درباره شوینده ها
وی با هشدار در ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار