مقامات وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه از آخرین استقرار صدها سرباز پیاده نظام و خودروهای زرهی برای محافظت از میدان های غنی نفت در شمال شرق سوریه دفاع کرده و اظهار کردند این مأموریت کلیدی، برای ادامه کارزار شکست داعش تدارک دیده شده و هیچ صحبتی درباره قانونی بودن یا اعتبار داشتنش نکردند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، فارن پالیسی نوشت: مقامات وزارت دفاع آمریکا، روز پنجشنبه از آخرین استقرار صدها سرباز پیاده نظام و خودروهای زرهی برای محافظت از میدان های غنی نفت در شمال شرق سوریه دفاع کرده و اظهار کردند این مأموریت کلیدی، برای ادامه کارزار شکست داعش تدارک دیده شده و هیچ صحبتی درباره قانونی بودن یا اعتبار داشتنش نکردند. اما کارشناسان، اعتبار چنین عملیاتی را زیر سؤال برده اند؛ به ویژه بعد از اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پس از یورش ۹ اکتبر ترکیه به شمال شرق سوریه، نیروهای خود را از مرز سوریه و ترکیه بیرون کشید. این اقدام به طور گسترده ای جلب توجه کرد. ملیسا دالتون، عضو ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل گفت: «مأموریت و اقتدار نیروهای فعال ما در شمال شرق سوریه در حال افزایش است ولی پس از آخرین کناره گیری مان دیگر با چه اعتباری می خواهیم در آنجا حضور داشته باشیم؟».
پس از از میان رفتن خلافت ظاهری داعش، قرار شد آمریکا از سوریه عقب نشینی کند. اما ترامپ در روزهای اخیر رسما مأموریت نظامی خود را در این کشور به تصویب رسانده و صدها نفر نیروی نظامی پشتیبان را در عملیاتی با اهداف مبهم در این کشور گماشته است و جمعی دیگر از نیروها را با ترفندهایی در منطقه مستقر کرده است. معاون ستاد مشترک در جلسه توجیهی روز پنجشنبه در ستاد مشترک به خبرنگاران گفت که مأموریت اصلی ارتش آمریکا در سوریه، اطمینان از شکست ماندگار داعش و تلاش برای محافظت از این دستاورد است. حفاظت از میدان های نفتی «مأموریت فرعی» محسوب می شود.
یک سؤال کلیدی این است که آیا اصلا نیروهای آمریکایی صلاحیت قانونی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار