سلول‌های ایمنی مسئول پیر شدن مغز هستند!

لوگوی ایسنا ایسنا . پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ساعت ۱۷:۱۰
بسیاری از مردم از اپلیکیشن های تربیت مغز تا تزریق بوتاکس را برای جوان شدن استفاده می کنند اما تحقیقاتی که به تازگی انجام شده نشان می دهد که کلید کاهش روند پیری در سلول های خاصی از سیستم ایمنی ما نهفته است؛ سلول های میلوئید(myeloid).

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، این سلول ها نقش مهمی در مقابله با عفونت ها و پاکسازی آثار بیماری دارند، اما با بالاتر رفتن سن، فعالیت این سلول ها که بیشتر می شود این موضوع باعث ایجاد التهاب های مزمن می گردد. بر طبق این تحقیقات خاموش کردن این سلول ها باعث کند شدن روند پیری مغز شده و آغاز بیماری های قلبی، آلزایمر، سرطان و ضعف را به تاخیر می اندازد. در حالی که این یافته ها در مراحل اولیه خود قرار دارد محققان امیدوارند بتوانند به تولیدکنندگان دارو در ساخت داروهایی برای به تاخیر انداختن روند پیری کمک کنند.
در این تحقیقات دانشمندان دانشگاه پزشکی "استنفورد" سلول های میلوئید را در موش های پیر و همچنین افراد بالای ۶۵ سال و کمتر از ۳۵ سال بررسی کردند. سلول های میلوئیدی در سیستم گردش خون و بافت های محیطی مغز یافت می شوند و نقشی اساسی در پاکسازی سلول های مرده، تامین مواد مورد نیاز سایر سلول ها و محافظت در برابر عوامل بیماری زا دارند. با این حال با افزایش سن این سلول های میلوئیدی شروع به عملکرد بیش از اندازه می کنند و در این روند به بافت های سالم آسیب می زنند.
در این تحقیقات دانشمندان ارتباط یک هورمون به نام PGE۲ و یک گیرنده سلول های میلوئیدی را در سلول های موش ها و انسان ها مسدود کردند. به طرز شگفت آوری این کار برای بازگرداندن متابولیسم جوانی و بهبود مشکلات ذهنی موش های پیر کافی بود.
پروفسور کاترین آندریاسون(Katrin Andreasson) ، استاد مغز و اعصاب و علوم اعصاب و نویسنده ارشد این مقاله می گوید: اگر بتوان سیستم ایمنی بدن را تنظیم کرد می توان مغز را جوان کرد.
PGE۲ هورمونی است که به گروهی معروف به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار