امکان صرفه جویی یکصد میلیون لیتری بنزین با فیلترهوای نانویی

ایرنا پنج شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶
تهران-ایرنا- مدیرعامل یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبک گفت: در صورت ورود تمام ظرفیت خط تولید فیلتر هوای نانویی این شرکت به بازار شاهد صرفه جویی صدمیلیون لیتربنزین خواهیم بود.

به گزارش روز پنج شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شاهپور پیروزی گفت: سال گذشته بیش از صد هزارفیلتر نانویی شرکت دانش بنیان فرانگار شرق در خودروهای داخلی مورداستفاده قرار گرفته است.
به اعتقاد وی در صورتی که تمام ظرفیت خط تولید این شرکت وارد بازار شود، سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و ده هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه جویی خواهد شد.
شرکت فرانگار شرق به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان فیلترهای صنعتی خودروهای سبک، موفق به تولید فیلترهوای خودرو حاوی نانوالیاف PAN شده است. در این فیلترهای جدید، یک لایه نازک از الیاف پلیمری روی کاغذ فیلتر قرار می گیرد تا توانایی فیلتراسیون به میزان چشمگیری افزایش یابد. به دلیل وجود نانوالیاف، ذرات موجود در هوا حتی در مقیاس نانومتری در فیلتر گرفتار شده و میزان آلایندگی به حداقل می رسد.
پپیروزی، درباره مزیت های این فیلترها گفت: به دلیل بهره مندی از فناوری نانوالیاف توانایی فیلتراسیون بالاتری نسبت به فیلترهای رایج دارند بنابراین استفاده از آن ها به کاهش 20 درصدی آلودگی هوا کمک می کند، همچنین این فیلترها توانایی کاهش مصرف سوخت را نیز دارا بوده و می توانند بین 5 تا 15 درصد مصرف سوخت را کاهش دهند. در نتیجه استفاده از فیلترهای نانویی می تواند کاهش آلایندگی و مصرف سوخت را برای مصرف کننده درپی داشته باشد.
وی بیان کرد: اگر 25 درصد از خودروهای داخلی از این فیلترها استفاده کنند سالانه صد میلیون لیتر درمصرف سوخت و یک صدهزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه جویی خواهد شد. شرکت فرانگار شرق ظرفیت تامین فیلتر 25 درصد از خودروهای داخلی را دارا است.
وی درخصوص استفاده ...