در نقد توئیت آقای سخنگو

فرارو سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۰
به نظر می رسد موضع گیری این وزارتخانه در زمینه طرد و نفی دیپلماسی با آمریکا از منظر تاثیرگذاری بر افکار عمومی غرب نادرست است. چرا که همین اظهارنظر و پوشش خبری گسترده آن در رسانه های خارجی، این پیام را به افکار عمومی می رساند که این ایران است که راهکار های دیپلماتیک با آمریکا را نمی پذیرد نه بالعکس. این در حالی است که برخی ناظران غربی معتقدند پیشنهادات آمریکا برای مذاکره و گفتگو با ایران جدی نیست و در واقع این آمریکاست که هنجار های دیپلماتیک را کنار گذشته است.

فرارو - در حالی که دولت آمریکا عامدانه تلاش می کند ایران را کشوری مخالف دیپلماسی نشان دهد، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخی شتابزده به تحریم های کاخ سفید علیه مقامات ارشد ایران، گفته است این تحریم ها برای همیشه راه دیپلماسی را بستند.
به گزارش فرارو، همزمان با اوج گیری تنش های نظامی در خلیج فارس، که آمریکا ایران را مقصر آن می داند، دیپلمات های آمریکایی یک جمله را به طور پیوسته تکرار می کنند: «ایران باید دیپلماسی ما را با دیپلماسی جواب دهد.»
یک روز پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تنگه هرمز، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد ایران حق ندارد با نیروی نظامی به دیپلماسی پاسخ دهد. هوک تصریح کرد: «دیپلماسی مان به ایران حق نمی دهد که با نیروی نظامی پاسخ دهد. ایران نیاز دارد به دیپلماسی با دیپلماسی پاسخ دهد نه با نیروی نظامی.»
هوک افزود: «ایران مسئول تشدید تنش ها در منطقه است. آن ها همچنان راهکار های دیپلماتیک برای تنش زدایی را رد می کنند.»
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه، در پاسخ به این اظهارات هوک در صفحه توئیتر خود نوشت: «آقای هوک! آیا سال ها جنگ و تروریسم اقتصادی تحمیلی به ملت ایران و نقض عهد ها و قطعنامه ها را "دیپلماسی" می خوانید؟! ملت ایران دیپلماسی را با دیپلماسی، احترام را با احترام و جنگ را با دفاع جانانه پاسخ می دهد.»
چند روز بعد مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با صدور بیانیه ای، اظهارات هوک را تکرار کرد و مدعی شد: «زمانی که رژیم ایران تصمیم بگیرد از خشونت صرفنظر کند و دیپلماسی مان را با دیپلماسی جواب دهد، می داند که چگونه با ما ارتباط برقرار کند. ...

سرخط اخبار