جلسه بررسی کتاب آزاد اندیشی اسلامی به قلم مرحوم آیت الله هاشمی روز دوشنبه با حضور یاسر هاشمی، فعال سیاسی اصلاح طلب، فائزه هاشمی، نماینده سابق مجلس و فریدون رهنما رودپشتی، معاون سابق پژوهشی و برنامه ریزی دانشگاه آزاد در محل دفتر حزب کارگزاران تشکیل شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی برنا ، یاسر هاشمی رفسنجانی در نشست بررسی کتاب آزاد اندیشی اسلامی گفت: هاشمی از سال ٨٦ تا ٩٥ بسیار جدی مسئله آزاد اندیشی را پیگیری می کرد و به سمت نهادینه شدن آزاداندیشی گام بر می داشت و در سخنرانی هایش هم بر این مسئله تاکید می کرد.
او با بیان اینکه" ممکن است این سوال پیش بیاید کن چرا هاشمی در این سالها به فکر آزاداندیشی افتاده است و چرا قبل از این پیگیری نکرده است،"تصریح کرد: نیروهای اصیل امام هر کدام این تفکر را داشتند و در حوزه آزاد اندیشی و مبارزه با تحجر فکر و تلاش می کردند. به عنوان مثال مرحوم هاشمی در گفتگوی خود در شبکه ٤ می گوید خطر استبداد دینی وجود دارد و وظیفه علما و دانشگاهیان این است که در این راستا تفکر کنند و خودم شروع کردم. علت آن هم نامه ای بود که از حوزه به من رسیده است و از ما خواستند در این مورد بنویسیم و من هم تحت عنوان روشنفکری دینی نوشتم." از ٨٦ حدود ٣،٤ ماه پدرم وقت می گذارد و به مجله قم مقاله ٨٠صفحه ای می دهد و آنجا هم بخشی از آن را چاپ می کند.
او افزود: در سال ٩٣ بعد از نقدها پروژه اصلی ایشان در حوزه آزاداندیشی دینی آغاز شد و بحث روشن فکری دینی را به آزاداندیشی دینی تغییر داد و در سال ٩٣ شورای عالی آزاد اندیشی دینی را در دانشگاه آزاد تشکیل می دهدکه تنها برای این دانشگاه نبود فیرحی، سروش و غروی از اعضای این شورا بودند. تغییر نام از روشنفکری دینی به آزاد اندیشی دینی به خاطر جامعیت این قضیه بوده است
هاشمی افزود: نگاه مرحوم هاشمی به آزاد اندیشی دینی، پروژه ای است و امری نیست که امروز اگز از دست دادیم مایوس شویم بلکه گلی است که هر وقت به آن برسید شکوفا می شود.
این فعال سیاسی ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار