یک متخصص داخلی و گوارش گفت: سرطان های دستگاه گوارش به عنوان یکی از بیماری های جدی، در مراحل اولیه قابل پیشگیری و درمان هستند.

به گزارش جام جم آنلاین ، ایرج خسرونیا، متخصص داخلی و گوارش در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: علت اصلی ابتلا به سرطان های معده و دستگاه گوارش، تجمع عفونت های مزمن و میکروب هایی است که در معده وجود دارند، همچنین ترشح بیش از حد اسید معده و تحریکات متعددی که توسط غذا با مخاط معده وارد محیط دستگاه گوارش می شود، منجر به ابتلا به سرطان می شوند.
وی افزود: درد ناحیه بالای شکم، حالت تهوع و استفراغ، لاغری، ضعف و بی حالی از شایع ترین علائم ابتلا به سرطان معده هستند. به دلیل اینکه در برخی از سرطان های دستگاه گوارش اگر دیر به بیمار رسیدگی شود، ممکن است منجر به مرگ او شود، بهتر است به محض بروز مشکلات گوارشی فرد به پزشک متخصص مراجعه کند. سرطان های دستگاه گوارش، در مراحل اولیه قابل پیشگیری و درمان هستند.
این متخصص داخلی و گوارش بیان کرد: در مواردی که گوارش شخص دچار مشکل است، تعلل در مراجعه به پزشک و خود درمانی با گیاهان دارویی، صرفا به پیشرفت بیماری کمک می کند.
خسرونیا افزود: درمان سرطان های داستگاه گوارش توسط جراحی و شیمی درمانی یا رادیوتراپی انجام می شود. در صورت تشخیص سریع و به موقع می توان مشکل را رفع کرد، اما اگر دیر مراجعه شود سلول های سرطانی در دستگاه گوارش فرد پخش شده و کبد را هم درگیر می کنند که در این صورت دیگر کار مفید و موثری نمی توان انجام داد.
او گفت: رعایت اصول بهداشتی، رژیم غذایی مناسب، مصرف میوه ها و سبزیجات، پرهیز از مصرف غذا های مانده، مواد غذایی فرآوری شده و غذا های دودی، می تواند نقش موثری در حفظ سلامت دستگاه گوارش داشته باشد.
تاثیر کرونا بر دستگاه گوارش
خسرونیا تاکید کرد: در برخی از بیماران مبتلا به ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار