پس از موفقیت اسپیس ایکس در ارسال فضانوردان ناسا به فضا با کپسول کرو دراگون، ایلان ماسک در پاسخ به طعنه ی قدیمی مدیر روسکاسموس در توییتر نوشت: «ترامپولین کار می کند».

ایلان ماسک ، بنیان گذار و مدیرعامل اسپیس ایکس ، شنبه ۳۰ مه اندکی پس از آنکه این شرکت نخستین مأموریت سرنشین دارش به نام دمو ۲ را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب کرد، گفت: «ترامپولین کار می کند!» این جمله ی ماسک به طعنه ی دیمیتری روگوزین ، معاون وقت نخست وزیر روسیه در سال ۲۰۱۴ و رئیس کنونی روسکاسموس، سازمان فضایی این کشور اشاره می کرد.
تحریم های وضع شده ی ایالات متحده علیه روسیه به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، روگوزین را در آن زمان رنجیده خاطر کرد. برخی از این تحریم ها، صنعت فضایی روسیه ازجمله اشخاصی نظیر روگوزین را هدف قرار داده بود و رئیس روسکاموس استدلال می کرد اقدامات آمریکا درنهایت به ناسا و به طورکلی تلاش های جهانی در عرصه ی فضا آسیب خواهد زد. درحقیقت، سازمان فضایی آمریکا پس از بازنشستگی شاتل های فضایی در سال ۲۰۱۱، برای رساندن فضانوردانش به ایستگاه فضایی بین المللی به طورکلی به راکت و فضاپیمای روسی سایوز وابسته بود.
روگوزین در آن زمان به روسی در توییتر نوشت: «پس از تجزیه وتحلیل تحریم های ضد صنعت فضایی مان، به ایالات متحده پیشنهاد می کنم با استفاده از ترامپولین فضانوردانش را به ایستگاه فضایی بین المللی ببرد».
ناسا از سال ۲۰۱۰ تاکنون، به منظور جایگزینی شاتل های فضایی با فضاپیمایی جدید، در حال تقویت صنعت خصوصی بوده است. این سازمان در سال ۲۰۱۴، قراردادهایی چندمیلیارددلاری را با اسپیس ایکس و بوئینگ امضا کرد تا این دو شرکت ساخت وسایل نقلیه ی فضایی شان، کپسول های کرو دراگون و سی اس تی ۱۰۰ استارلاینر را تکمیل کنند و ۶ مأموریت سرنشین دار را به ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهند.
دمو ۲ واپسین مانع ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
عناوین مهم خبری