یک کارشناس بازار سرمایه گفت: به طور کلی بازار دارایی های کشور تا حدودی گران است. به نظر می رسد که ترس از ابرتورم شدید، موجب هجوم پول بی ثبات به بازارهای مختلف شده است. بازار سهام، بازار املاک، اتومبیل، طلا و ارز به ترتیب دچار تلاطم قابل ملاحظه ای شده اند که به تدریج به قیمت تعادلی خود نزدیک خواهند شد.

به گزارش  تجارت نیوز ، ولی نادی قمی کارشناس بازار سرمایه، نسبت بازار سرمایه و دیگر بازار ها را تشریح کرد و گفت: ارزش بازار سهام در حال حاضر حدود ۶۵۰۰ هزار میلیارد تومان است که پس از کسر ارزش روز عرضه های اولیه انجام شده طی سال ۱۳۹۹، رشد 2.6 برابری نسبت به ابتدای سال ۱۳۹۹ داشته است. از لحاظ دلاری، ارزش بازار سهام در ابتدای سال بر اساس قیمت ۱۵۵۵۰ تومانی دلار، حدود ۱۴۶ میلیارد دلار و بر اساس قیمت ۲۶ هزارتومانی دلار و پس از کسر ارزش روز عرضه های اولیه انجام شده حدود ۲۳۰ میلیارد دلار است.
او افزود: در واقع ارزش دلاری بازار سهام رشد ۵۷ درصدی داشته است. این رشد در حالی است که ریسک های سیاسی و اقتصادی کشور افزایش یافته است و از طرف دیگر تجارت کشور محدود شده و هزینه های معاملات افزایش پیدا کرده است. حتی به رغم رشد حدود ۲۰ درصدی تولید کالا و خدمات شرکت ها، رشد دلاری ارزش بازار سهام چندان واقعی و ملموس نیست. به نظر می رسد که بازار سهام در حال حاضر با دلار ۳۳ هزار تومانی قیمت می خورد. البته این موضوع به دلیل عدم اصلاح درست قیمت سهام شرکت هایی است که ارزندگی شان به اندازه قیمت معاملاتی شان نیست.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: شرکت هایی که شایعات مربوط به تجدید ارزیابی دارایی ها باعث رشد فراتصور قیمت سهم شان شد یا شرکت هایی که به دلیل بسته بودن نماد معاملاتی شان یا قرار گرفتن در صندوق های دولتی، اصلاح قیمتی درستی نداشته اند. از منظر سودآوری شرکت های بورسی و فرابورسی نیز می توان تحلیلی بر روی ارزش کلیت بازار داشت. در نیمه اول سال ۱۳۹۹، سود خالص شرکت های بورسی و فرابورسی حدود ۱۴۲ هزار میلیارد تومان بوده است. این رقم پس از کسر زیان ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار