تورم بالا، کاهش قیمت نفت، تداوم تحریم ها، قرار گرفتن در لیست سیاه FATF و حالا کرونا بر اقتصاد سال ۹۹ ایران چه تاثیری خواهد داشت؟

مصطفی مقدم، تحلیل گر ارشد کسب و کار، نوشت:
اقتصاد ایران و به طبع آن فضای کسب وکار شاید در هیچ مقطعی به اندازه ده سال گذشته چنین حجمی از نوسان را تجربه نکرده است. طی یک دهه گذشته اقتصاد ایران دو بار تورم بالای ۳۰ درصد و دو بار کاهش سه رقمی ارزش پول را در بازه های کوتاه تجربه کرده است. در طول این ده سال، ایران دو رکود عمیق اقتصادی را تجربه کرد و در عین حال حتی تجربه رشد اقتصادی دو رقمی را هم داشت. برای اولین بار طی ۴۰سال گذشته برای تقریبا بیش از دو سال تجربه تورم کمتر از ۱۰درصد را داشت و به فاصله کوتاهی تجربه تورم بالای ۳۰درصد را هم از سر گذارند. سه سال گذشته، اما شاید سخت ترین سال های این دهه بوده است. رشد اقتصادی نه ماهه ۹۸ در بخش معدن تا منفی ۳۵درصد کاهش داشت. این در حالی است که این بخش در سال ۹۷ نیز رشدی کاهشی داشته و منفی ۱۳درصد بوده است. بخش کشاورزی برای اولین بار طی بیست سال گذشته رشد منفی را تجربه کرد.
به جز موارد فوق، تنگ تر شدن حلقه تحریم ها و کاهش صادرات نفت ایران به کمتر از ۳۰۰هزار بشکه در روز، قرارگیری نام ایران در لیست سیاه FATF، اتفاقات آبان سال گذشته و اخیرا شیوع ویروس کرونا از دیگر موضوعاتی است که فقط در سال ۹۸ اتفاق افتاد. در چنین شرایطی این پرسش برای همه فعالان کسب وکار مطرح می شود که آینده آبستن چه رویداد هایی خواهد بود؟ خصوصا اینکه درحالی به استقبال سال جدید می رویم که برخی کسب وکار ها ایام طلایی هرساله فروش شب عید را نیز از دست داده اند.
برای پیش بینی سال جدید لازم است ابتدا بدانیم متغیر های تغییرات در سال ۹۹ چیست؟ به نظر می رسد نیرو های اثرگذار بر فضای کسب وکار در سال جدید جدای از محرک های سال های ...

سرخط اخبار