ارومیه- ایرنا- مقایسه میزان آب دریاچه ارومیه نشان می دهد که حجم آن بر اساس آخرین پایش صورت گرفته یک میلیارد و ۵۴۰ میلیون مترمکعب بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به روند رو به افزایش میزان آب در این حوضه بسته اشاره کرد و اظهار داشت: حجم آب این دریاچه طبق آخرین پایش بیش از چهار میلیارد و ۲۹۰ میلیون مترمکعب برآورد شده است.
فرهاد سرخوش با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه در حال حاضر به بیش از سه هزار و ۲۳ کیلومتر مربع رسیده است، اضافه کرد: وسعت این دریاچه نیز نسبت به سال گذشته ۴۰۸ کیلومتر مربع افزایش دارد؛ «تراز فعلی این دریاچه یک هزار و ۲۷۱ متر و ۵۹ سانتی متر بوده و ۵۴ سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است».
وی با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری به تدریج به بهره برداری می رسد، افزود: تراز دریاچه ارومیه در صورت بهره برداری از این طرح ها سالانه نزدیک به یک متر افزایش می یابد و وعده رییس جمهوری در خصوص نگین آبی آذربایجان عملی می شود.
به گزارش ایرنا طی زمستان ۱۳۹۷ و بهار ۱۳۹۸ به واسطه افزایش میزان آب ورودی به دریاچه، تراز آن طی چند ماه بیش از یک متر افزایش یافت و امید زیادی را در راستای احیای این دریاچه ایجاد کرد؛ اگرچه در ماه های بعدی و به واسطه کاهش آب های ورودی و تبخیر آب، تراز دریاچه روند کاهشی داشته ولی سطح آن در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته همچنان بالاتر است.
با وجود این افزایش نسبی تراز، نمودار تغییرات ۳۰ ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه روند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار