راه های پیشگیری از چاقی

برنا نیوز چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۴
فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: هر مقدار رژیم غذایی تنظیم شده، به روش غذایی فرد نزدیک تر باشد، پایبندی به آن و در نهایت کاهش وزن ناشی از آن بیشتر خواهد بود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا،  فهیمه سهیلی پور، فوق تخصص غدد درون ریز کودکان در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، درباره «راه های پیشگیری از چاقی»، اظهار داشت: باید دانست که چاقی یک بیماری مزمنی است که مانند بسیاری از بیماری های مزمن، عوامل متنوعی در ایجاد آن دخالت دارند و کنترل چاقی در جوامع تنها با کنترل همین عوامل ممکن خواهد بود. 
وی ادامه داد: پیشگیری از چاقی مانند هر بیماری دیگری در سطوح اول، دوم و سوم مطرح است. در پیشگیری سطح اول، ارائه برنامه های آموزشی به عموم مردم جامعه به ویژه گروه های خاص مانند کودکان و نوجوانان، خانم های باردار و شیرده و سالمندان ضروری است. 
سهیلی پور اضافه کرد: این برنامه ها باید براساس وضعیت سنی، اجتماعی و اقتصادی افراد تنظیم شده و به صورت آسان قابل اجرا باشد؛ بدیهی است که پیشگیری از چاقی در جامعه تنها با توصیه و هشدار به مردم عملی نیست. 
وی با اشاره به عوامل ایجاد چاقی در افراد، ابراز داشت: کنترل عوامل خطرزا شامل مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب و سبک زندگی کم تحرک باید به دقت مدنظر باشد. در این راستا همکاری حوزه سلامت با سازمان ها و نهادهای مختلف اجتماعی از جمله رسانه ها، شهرداری، آموزش و پرورش و وزارت ورزش و جوانان ضروری است. 
این فوق تخصص غدد درون ریز کودکان افزود: طبیعی است برنامه ریزی های مؤثر، برنامه ریزی هایی خواهد بود که با حضور نمایندگانی از همه سازمان های مرتبط و ذینفعان این حوزه و پس از آگاهی و آشنایی این نمایندگان با وضعیت موجود چاقی جامعه و تأثیر عوارض آن بر سلامت عمومی اتخاذ شده باشد. 
وی تصریح کرد: در پیشگیری سطح دوم، روش هایی برای کاهش وزن افراد چاق گرفته می شود که ...

هر کدام از تگ‌های فوق را که مناسب این خبر نمی‌دانید، بازدن x آن را حذف کنید. از همکاری شما سپاسگزاریم.
سرخط اخبار